Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Klub Wspólny Rynek seminarium: Zarządzanie ryzykiem walutowym w mojej firmie, Katowice 10. 05.2012


Wydarzenia | Inwestycje 2012-04-20 12:26:55

Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zaprasza do udziału w bezpłatnym seminarium pt: Zarządzanie ryzykiem walutowym w mojej firmie, prowadzonym przez dwóch wybitnych specjalistów z firmy DMK sp. z o.o., posiadających duże doświadczenie w dziedzinie zarządzania ryzykiem rynkowym w przedsiębiorstwach p. Jacka Maliszewskiego oraz p. Jarosława Klepackiego.

Seminarium, organizowanie w ramach projektu Enterprise Europe Network, odbędzie się w dniu 10.05.2012 r. w centrum konferencyjnym na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18 w Katowicach, w godz. od 10.00 do 16.00.

Od wielu lat mamy do czynienia z dużą zmiennością kursów walut, która znacząco wpływa na wyniki finansowe przedsiębiorstw działających nie tylko na rynkach zagranicznych (import/eksport), ale także tych działających na rynku krajowym, lecz używających w rozliczeniach ze swymi dostawcami i odbiorcami kursu walutowego - jako przelicznika cen wyrażonych w walucie obcej.

Duże wahania kursów walut mogą przekładać się na dużą zmienność wyniku finansowego, ubytek marż handlowych, utratę konkurencyjności, a w skrajnych wypadkach nawet bankructwo firmy, która nie zarządza ryzykiem kursu walutowego w ogóle lub robi to nieumiejętnie.

Z problemem tym na dużą skalę po raz pierwszy zetknęły się polskie firmy na przełomie 2007-2008 roku, kiedy to po kilku latach względnej stabilności kursu złotego nastąpił okres silnego umocnienia naszej waluty. Dotknęło to głównie eksporterów, którzy nie byli przygotowani na taki scenariusz. Przedsiębiorstwa te nie ubezpieczyły ryzyka umocnienia złotego, przez co zaczęły notować ujemne różnice kursowe, znaczny spadek marż handlowych, spadek przychodów ze sprzedaży eksportowej, znaczne pogorszenie wyniku finansowego.

Pierwsza edycja spotkań z tej tematyki organizowanych przez GARR miała miejsce jeszcze w 2006 r. i cieszyła się dużym zainteresowaniem, kolejne odbywały się w roku 2007, 2008 i 2010. Wielu uczestników (zwłaszcza eksporterów) poprzedniego cyklu wykorzystało zdobytą wiedzę, co pozwoliło im zabezpieczyć się przed realizującym się właśnie ryzykiem.

Dziś sytuacja jest bardzo podobna do tej sprzed 3 lat - teraz zaskoczeni są importerzy nie potrafiący sprawnie zarządzać ryzykiem osłabienia złotego.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu kierujemy zarówno do eksporterów, jak też do importerów, którzy widzą konieczność wdrożenia prawidłowych zasad zarządzania ryzykiem tak, aby nie ponieść dotkliwych strat zarówno przy silnym osłabieniu złotego, jak i przy silnym jego umocnieniu. Grupa docelowa to kadra wyższego szczebla zarządzającego (członek zarządu, rady nadzorczej, właściciel, dyrektor finansowy, główny księgowy, dyrektor handlowy, dyrektor sprzedaży, dyrektor działu zamówień).

Spotkanie będzie miało charakter bardzo praktyczny na podstawie rzeczywistych zdarzeń gospodarczych zaistniałych w przedsiębiorstwach w ostatnich 5 latach.

Aby wziąć udział w spotkaniu, prosimy o wypełnienie Karty Uczestnictwa i odesłanie jej na numer faxu (032) 72 85 803 lub na adres poczty elektronicznej enterprise@garr.pl do dnia 8 maja 2012r. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu. Mamy nadzieję, że zaproponowany temat odpowie na Państwa oczekiwania, a uzyskane informacje okażą się przydatne w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Więcej informacji na stronie http://www.rcoi.pl/pl/aktualnosci/art264.html

Tagi: ryzyko walutowe prowadzenie działalności
Źródło: własne/EEN
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE