Kalendarz wydarzeń
Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ile wart jest 1% podatku


Porady ekspertów | Finanse 2012-04-13 14:49:22

W 2011 roku łączna kwota z 1% podatku przekazanego na rzecz organizacji pożytku publicznego wyniosła 400,2 mln zł. Ministerstwo Finansów podaje, że zeznania podatkowe 10 134 625 osób, tj. ponad 38% wszystkich podatników, zawierały wnioski o przekazanie części podatku na cele charytatywne. Z kwietniowym badaniu KPMG czytamy, że w tym roku na przekazanie 1% zdecyduje się 70% Polaków. W kampanię promującą taką formę pomocy chętnie włączają się media, celebryci, administracja, firmy komercyjne oraz środowisko księgowe, z największą w Polsce siecią biur rachunkowych na czele. Dla 47 % Polaków prawidłowe wypełnienie PIT-u jest jednak wciąż trudne.

Od 1 stycznia 2004 roku, kiedy do polskiego systemu podatkowego wprowadzono instytucję 1%, na rzecz organizacji pożytku publicznego Polacy przekazali już ponad 1.6 mld zł. W pierwszym roku obowiązywania regulacji, podatek o łącznej wartości 10,4 mln zł przekazało nieco ponad 80 tyś. podatników, w roku ubiegłym ponad 10 mln osób. Przełom i zdecydowany wzrost darowizn nastąpił w rozliczeniu za rok 2007, kiedy zmianie uległ mechanizm alokacji i po raz pierwszy przekazania 1% dokonywali naczelnicy urzędów skarbowych. W tym samym roku rozszerzeniu uległa także lista podatników, którzy mogli skorzystać z takiej formy wsparcia. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że liczba podatników zainteresowanych przekazaniem darowizny organizacjom pozarządowym tylko w 2008 roku wzrosła o 320% w porównaniu do roku poprzedniego i sięgnęła ponad 5 mln darczyńców.

Kto najchętniej przekazuje 1%
Z badania Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011 przygotowanego przez firmę KPMG wynika, że w tym roku 70% podatników przekaże swój 1%, a chęć przekazania części podatku wzrasta wraz z dochodem netto, wiekiem oraz wykształceniem. Najchętniej pomagają osoby o dochodach powyżej 4 500 zł netto, aż 96% z nich deklaruje przekazanie 1%. Wśród osób zarabiających do 1 500 zł netto taką deklarację wyraziło tylko 56% podatników. 77% osób powyżej 65 roku życia przekaże 1% podatku, ale tylko 58% w grupie do 24 lat. Chęć przekazania podatku na opp idzie także w parze z wykształceniem. Ankietowani z wyższym wykształceniem przekażą podatek w 81% przypadkach, tylko 44% z wykształceniem podstawowym.

1% podatku najchętniej przekazują osoby samodzielnie wypełniające PIT. Badanie potwierdziło jednak, że dla wielu Polaków prawidłowe wypełnianie zeznania jest jednak wciąż trudne. Jedynie 37% podatników robi to w pełni samodzielnie, 16% korzysta z jakiejś formy pomocy, a za 47% osób zeznanie przygotowuje w całości ktoś inny. W grupie Polaków całkowicie zlecających wypełnienie PIT, aż 47% zwraca się w pierwszej kolejności do księgowych, następie do znajomych i rodziny (39% i 34%). O wyborze określonej organizacji pożytku publicznego najczęściej decyduje rekomendacja oraz prośba znajomych i rodzimy (55%), w dalszej kolejności podatnicy sugerują się mediami (28%), a tylko w 17% przypadków wybór pada losowo.

Posiadając biura w całej Polsce obserwujemy systematyczny wzrost chętnych do niesienia pomocy, co bardzo nas cieszy. Widzimy jednocześnie, że podatnicy coraz częściej wskazują nie tylko określoną organizację, ale także cel, na który chcą przekazać swój 1%. Otrzymujemy jednak wciąż wiele pytań dotyczących procedury przekazania części podatku, szczególnie od osób fizycznych dzwoniących do naszych biur. Idąc za tą potrzebą postanowiliśmy promować akcję przekazywania części podatku nie tylko w biurach, ale także w Internecie. Zamieściliśmy na naszej stronie internetowej (www.taxxo.pl) szczegółową instrukcję krok po kroku, dotyczącą procedury przekazania 1% na rzecz opp. Można ją znaleźć w sekcji poradniki wraz z aktualną listą organizacji uprawionych do otrzymania % podatku. Do korzystania z instrukcji i listy zachęcamy w szczególności osoby samodzielnie wypełniające PIT-y, w razie problemów służymy także wsparciem telefonicznym. Jeśli dzięki temu pomoc otrzyma choć jedna organizacja, praca będzie warta zachodu - mówi Małgorzata Latuszek, Prezes Zarządu biur rachunkowych Taxxo.

Ile wynosi dofinansowanie
W 2011 roku po raz kolejny przekroczona została kwota przelewów na rzecz opp, o 18% w porównaniu do roku poprzedniego. Suma wpłat w wysokości 400,2 mln zł stanowiła 0,67% całkowitego podatku należnego zapłaconego przez Polaków. Mimo, że chętnych jest coraz więcej, zmniejszeniu uległa średnia kwota przekazywana do organizacji z 41 do 39 zł. Zmniejszyła się także liczba organizacji, którym przekazano pieniądze, z 7 128 do 6 533. Jest jednak o co zabiegać. Organizacja ciesząca się największym wsparciem zgromadziła z tytułu 1% podatku rekordową sumę 88 805 662 zł. To niemal dziewięciokrotnie więcej niż druga w kolejności, z dorobkiem 9 876 134 zł. W ubiegłym roku organizacji, którym przekazano więcej niż 1 mln zł było równo 50. Najmniej otrzymało pewne stowarzyszenie, któremu podatnicy przekazali tylko 0,40 zł. Miejmy nadzieję, że w tym roku padnie kolejny rekord kwoty przekazanej organizacjom. Fundusz zgromadzony dzięki darowiznom to często główne źródło finansowania wielu fundacji i stowarzyszeń. Szczegółowy rozkład funduszy w poszczególnych latach prezentuje tabela.

Kto jest beneficjentem
Zgodnie z przepisami prawa, organizacje będące beneficjentem instytucji 1% podatku muszą posiadać status organizacji pożytku publicznego. Zgodnie definicją art. 3 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, działalność pożytku publicznego jest społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. W praktyce oznacza to, że taką organizacją mogą być zarówno pozarządowe organizacje niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Działalność pożytku publicznego mogą prowadzić także kościelne osoby prawne i jednostki organizacyjne oraz niektóre stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. O status opp nie mogą ubiegać się natomiast partie polityczne, związki zawodowe i organizacje pracodawców. Wykluczone są także samorządy zawodowe, fundacje utworzone przez partie polityczne oraz fundacje, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa, ale również spółki działające na podstawie przepisów o kulturze fizycznej. Z chwilą wpisania organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego nabywa ona prawa organizacji pożytku publicznego.

Listy organizacji pożytku publicznego dostępne są na rządowych stronach internetowych m.in. www.mpips.gov.pl, www.pozytek.gov.pl, ale także na stronie www.taxxo.pl wraz z instrukcją przekazania 1% podatku. Termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2011, a tym samym możliwość przekazania darowizny na rzecz opp upływa 30 kwietnia 2012 roku. Wniosek absolutnie nic nie kosztuje, a każda przekazana złotówka wspiera szlachetny cel, do czego, w imieniu wszystkich organizacji, serdecznie zachęcam.

Krzysztof Oflakowski

Tagi: 1 procent podatku
Źródło: własne / Krzysztof Oflakowski
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE