Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Opublikowano Raport "EFS - End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce"


Wiadomości | Dotacje 2011-12-12 14:33:45

Ponad trzy czwarte firm szkoleniowych w Polsce obawia się zmian, które mogą zajść w związku z wyczerpaniem dotacji z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz zapowiadanym kryzysem gospodarczym. Takie nastroje panujące w branży szkoleniowej, ujawnia raport EFS End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce, przygotowany przez firmę doradczą HRP.

W latach 2007-2011 branża odpowiedzialna za rozwój zasobów ludzkich w Polsce została zasilona 11 miliardami euro ze środków unijnych (Źródło: Co będzie z rynkiem szkoleń 2010 roku? HRstandard). Tak duży zakres dofinansowania przyczynił się do rozkwitu rynku szkoleniowego. Według danych Rejestru Instytucji Szkoleniowych dzisiaj w naszym kraju funkcjonuje 9 800 firm szkoleniowych.

W najbliższym czasie będą oddziaływać na nie dwa niezwykle sile czynniki – wygaszanie środków finansowych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz kolejna fala kryzysu gospodarczego. W tej sytuacji firmy szkoleniowe muszą odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania związane ze swoją przyszłością.

W przystosowaniu się do nadchodzących zmian i przygotowaniu nowej strategii działania może pomóc branży szkoleniowej raport „EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce”, który w grudniu 2011 roku został opublikowany przez firmę doradczą HRP. Publikacja została opracowana na podstawie autorskiego badania, którego celem było m.in. okreslenie prognoz dotyczących cen usług oraz popytu na szkolenia w najbliższych latach. W elektronicznej ankiecie swoje opinie wyrazili przedstawiciele firm szkoleniowych, a także przedsiębiorcy i trenerzy z całego kraju. Łącznie w badaniu wzięło udział 491 osób.

Wyniki badania stanowią swoisty barometr nastrojów, panujących obecnie w branży szkoleniowej. Zdecydowana większość (77,7%) respondentów przyznała, że firmy szkoleniowe obawiają się zmian, mogących zajść na rynku szkoleniowym w związku z końcem PO KL oraz kolejną falą spowolnienia gospodarczego. W opinii ponad połowy uczestników badania (59,5) sytuacja firm szkoleniowych ulegnie pogorszeniu. Najbardziej zagrożone będą firmy, które opierały swoją dotychczasową działalność na szkoleniach realizowanych z funduszy unijnych i nie dostosowywały swojej oferty do wymagań klientów biznesowych.

- Z drugiej strony nadchodzące zmiany gospodarcze będą stanowić ogromną stymulację dla branży szkoleniowej do podejmowania aktywnych działań zaradczych, rozwijania oferty, myślenia kategoriami efektywności i jakości proponowanych usług. W walce o pozycję na rynku szkoleniowym wygrają te firmy, które potrafią reagować na nowe trendy, kreować popyt i korzystać z przyspieszonego rozwoju technologicznego. W raporcie „EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce” można przeczytać o zwiastunach pozytywnych efektów nadchodzących przemian – mówi Małgorzata Czernecka, pomysłodawczyni badania.

Pełeną wersję raportu „EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce” można pobrać bezpłatnie na stronie HRP.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: HRP EFS UE End of Financial Support
Źródło: materiały prasowe/HRP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE