Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Z pożyczką łatwiej o dotację


Wiadomości | Dotacje 2011-11-30 09:27:11

Mikroprzedsiębiorstwa oraz MŚP, które planują zrealizować projekty z dofinansowaniem z funduszy unijnych, mogą skorzystać ze specjalnej pożyczki dostępnej w Spółkach Leasingowych BZ WBK. Oferta została tak skonstruowana, aby umożliwić i maksymalnie ułatwić uzyskanie środków na zakup maszyn i urządzeń z programów unijnych, m.in. z najpopularniejszych PROW lub RPO.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 50% środków, a w Regionalnych Programach Operacyjnych ponad 25%. Wielu przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich, chciałoby otrzymać zwrot wydatków z tych programów – ma na to jeszcze dwa lata – jednak nie stać ich na wyłożenie środków własnych na inwestycję. Stąd pomysł na pożyczkę przygotowaną specjalnie pod dotacje unijne – mówi Daniel Mrozek, odpowiedzialny w Spółkach Leasingowych BZ WBK za rozwój oferty produktowej.

Do tej pory Spółki Leasingowe BZ WBK finansowały maszyny i urządzenia przede wszystkim w leasingu, co nie zawsze dawało klientom możliwość łatwego skorzystania z dotacji. Wynika to z tego, że najczęściej jedyną formą wypłaty funduszy unijnych w przypadku finansowania inwestycji z wykorzystaniem leasingu są części kapitałowe zapłaconych rat: leasingobiorca dopiero po zapłaceniu kolejnego czynszu, ma możliwość uzyskania zwrotu kosztów.

- Taki schemat działania jest bardzo uciążliwy dla klientów i dlatego wolą oni skorzystać z pożyczek, które umożliwiają wypłatę dotacji w formie jednorazowej refundacji poniesionych kosztów – mówi Izabela Bartkowiak, specjalista ds. produktów UE w BZ WBK Finanse & Leasing.

Specjalna oferta pożyczki dla firm pod dotacje unijne została przygotowana na bazie pozytywnych doświadczeń Spółek Leasingowych WBK w branży rolniczej (gdzie pożyczki stanowią ok. 80% sprzedanych produktów) oraz branży medycznej. Aby z niej skorzystać, wystarczy przedstawić podpisaną umowę o dofinansowanie z UE oraz standardowe dokumenty wymagane przy zawieraniu umowy pożyczki m. in. dokumenty rejestrowe firmy. Istotną zaletą jest możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu części odsetkowej rat pożyczki oraz możliwość amortyzacji – także jednorazowej.

Możliwe jest finansowanie nawet 100% wartości inwestycji oraz proste zabezpieczenie umowy w formie sądowego zastawu rejestrowego na finansowanym przedmiocie.

- Taka forma zabezpieczenia jest wygodna dla klienta i w pełni akceptowalna we wszystkich programach zarówno PROW jak i RPO – dodaje Izabela Bartkowiak.

Pożyczkę można przeznaczyć na sfinansowanie szerokiego spektrum maszyn i urządzeń kwalifikowanych w ramach programów unijnych.

Branża leasingowa, pomimo ostatnich zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, patrzy na przyszłość z optymizmem.

- Między innymi dzięki utrzymującemu się popytowi wewnętrznemu oraz dostępowi do programów unijnym MŚP, które stanowią większość klientów firm leasingowych, w ostatniej części tego roku oraz w 2012 r. powinny zrealizować swoje plany inwestycyjne – prognozuje Daniel Mrozek.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: dotacje leasing fundusze UE RPO PROW
Źródło: materiały prasowe/BZ WBK
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE