Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polscy przedsiębiorcy nie mają wiedzy na temat trendów wzorniczych


Wiadomości | Marketing 2011-11-04 08:55:19

Według najnowszych raportów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego właściciele polskich firm rozumieją, że stosowanie wzornictwa wpływa na zwiększenie sprzedaży i zysków. Jednocześnie widać, że nadal brakuje im usystematyzowanej wiedzy na temat aktualnych trendów wzorniczych i potrzeb konsumenckich.

Według raportu „Stan wdrożenia wzornictwa przemysłowego w polskich branżach produkcyjnych” aż 70% polskich przedsiębiorców rozumie, że korzystanie z usług designerów w procesie tworzenia nowego produktu jest opłacalne. Widać rosnącą świadomość roli wzornictwa w osiąganiu przewagi konkurencyjnej (szczególnie wśród firm, które mają już pozytywne doświadczenia we współpracy z projektantami). Przeprowadzone badania pokazały też punkt widzenia konsumentów - co drugi klient byłby w stanie zapłacić o 5–15% więcej za dobrze zaprojektowany produkt, a prawie co piąty nawet o 16–40% więcej.

Należy jednak zauważyć, że wśród przedsiębiorców wiedza dotycząca projektowania i wdrażania produktów na rynek jest często dość powierzchowna, a ich działania intuicyjne. Wiele firm wciąż ma problemy z opracowywaniem produktów i usług, które będą trafiać w aktualne potrzeby polskich konsumentów. Osobną kwestię stanowi temat rozpoznawania trendów wzorniczych, które będą wpływały na przyszłe decyzje klientów. Wyniki najnowszego badania IWP „Rozwój kompetencji w zakresie zarządzania wzornictwem w polskich przedsiębiorstwach” (raport w przygotowaniu) wskazują, że:

Sprawne funkcjonowanie na współczesnym, szybko zmieniającym się rynku wymaga ciągłego dostępu do najnowszych informacji dotyczących aktualnych i przyszłych tendencji. Polscy przedsiębiorcy starają się (z różnym skutkiem) zdobywać taką wiedzę na różne sposoby – wyjazdy na targi, przegląd zagranicznej prasy, uczestnictwo w seminariach czy zakup zagranicznych trendbooków (często niedostosowanych do specyfiki polskiego rynku), to tylko niektóre z metod. W odpowiedzi na potrzeby osób zaangażowanych w opracowywanie nowych produktów i usług, eksperci z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego opracowali innowacyjne narzędzie – Trendwizor.

Trendwizor to portal udostępniający wiedzę o trendach wzorniczych (w tym kolorystycznych) obecnych na polskim rynku. To regularnie aktualizowane narzędzie dla przedsiębiorców, projektantów oraz innych osób pracujących z wzornictwem w firmie, które pomoże m.in.:

Trendwizor przekazuje informacje w postaci bogato ilustrowanych raportów tekstowych, opatrzonych przykładami dobrych praktyk. Opracowanie oparto zarówno na wieloletnim doświadczeniu zespołu ekspertów, jak i analizie twardych danych ekonomicznych, a prognozy ujęto w postaci syntetycznych ilościowych wskaźników.

Więcej informacji na stronie Trendwizor
 

Tagi: dizajn design projektowanie wzornictwo IWP trendwizor
Źródło: materiały prasowe/ IWP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE