Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

OiRA - inauguracja interaktywnego narzędzia on-line do oceny ryzyka zawodowego


Wiadomości | Kadry 2011-09-14 09:00:55

Podczas odbywającego się właśnie 19. Światowego Kongresu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Stambule (11-15 września 2011), dokonano oficjalnej inauguracji interaktywnego narzędzia on-line do oceny ryzyka zawodowego (OiRA). Narzędzie zostało opracowane przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). Bezpłatna aplikacja pomoże 20 milionom małych i średnich przedsiębiorstw europejskich poprawić bezpieczeństwo i zdrowie pracowników poprzez efektywną ocenę ryzyka.

- Prawidłowa ocena ryzyka ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy – tłumaczy dr Jukka Takala, dyrektor EU-OSHA. - Jednakże przeprowadzanie ocen ryzyka może stanowić pewne wyzwanie, zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, ponieważ brakuje w nich odpowiednich narzędzi lub wiedzy specjalistycznej. Zgodnie z badaniami, przedsiębiorstwa podają następujące powody nieprzeprowadzania oceny ryzyka: brak wiedzy specjalistycznej (41%), przekonanie, że oceny ryzyka są zbyt kosztowne, lub że są zbyt czasochłonne (38%). Jesteśmy przekonani, że narzędzie OiRA przyczyni się do zmniejszenia dramatycznych statystyk związanych z zagrożeniami w miejscu pracy - 168 tys. zgonów, 7 mln wypadków i 20 mln przypadków choroby zawodowej, występujących co roku w 27 krajach Unii Europejskiej – mówi dr Takala.

OiRA pomoże małym przedsiębiorstwom w stworzeniu kompleksowego procesu oceny ryzyka - od identyfikacji i oceny zagrożeń w miejscu pracy, po podejmowanie decyzji w zakresie działań zapobiegawczych oraz przeprowadzania tych działań, stałego ich monitorowania i raportowania.

- EU-OSHA blisko współpracuje z władzami i partnerami społecznymi na poziomie europejskim i krajowym, aby jak najszerzej udostępnić narzędzie OiRA – mówi dr Takala. - Partnerzy opracowują narzędzia sektorowe we własnych językach oraz udostępniają je bezpłatnie małym przedsiębiorstwom. Dodatkowo, narzędzie OiRA stymuluje rozwój społeczności jej użytkowników, którzy będą mogli dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Testowe wersje projektu OiRA zostały już wdrożone w kilku krajach (Cypr, Belgia i Francja) w wybranych sektorach – fryzjerskim i transportowym, w celu sprawdzenia możliwości upowszechniania oraz rozwijania narzędzia oceny ryzyka.

Narzędzie OiRA zostało opracowane na podstawie holenderskiego narzędzia do oceny ryzyka. Od czasu wprowadzenia tego narzędzia w Holandii w wersji on-line (www.rie.nl), stronę odwiedziło łącznie 1,6 mln osób i cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem. Liczba ta robi wrażenie, zważywszy na fakt, że przedsiębiorstw w tym kraju jest jedynie około 800 000. Narzędzie jest pobierane średnio 5 tysięcy razy na miesiąc.

Linki i dodatkowe informacje :
http://www.oiraproject.eu/about

Tagi: bhp OiRA bezpieczeństwo pracy
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE