Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Metodyka zarządzania wiekiem - narzędzie dla firm


Wiadomości | Kadry 2011-06-08 08:48:27

Chcąc przyczynić się do aktywizacji zawodowej osób po 50. roku życia, firma HRP postanowiła stworzyć metodykę zarządzania wiekiem oraz dwujęzyczny podręcznik jej wdrażania w organizacjach. To kompleksowe opracowanie ma wskazać pracodawcom zalety zatrudniania zróżnicowanej wiekowo kadry oraz dostarczyć im rozwiązania z zakresu zarządzania starszymi pracownikami.

Specjalistyczne narzędzie wypracowane z myślą o działach HR w polskich przedsiębiorstwach powstanie w ramach projektu „Metodyka zarządzania wiekiem jako innowacyjne rozwiązanie wspierające aktywność zawodową pracowników 50+” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Patronat nad nim objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Uniwersytet Łódzki oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Przeprowadzana przez firmę HRP analiza rynku pracy pod kątem osób po 50. roku życia wykazała, że jest wiele szkoleń oraz publikacji pokonferencyjnych z zakresu zarządzania wiekiem. Brakuje jednak narzędzi do praktycznego wykorzystywania tej wiedzy. Chcąc wypełnić istniejącą lukę, firma HRP wyszła z inicjatywą przygotowania metodyki i dwujęzycznego podręcznika zarządzania wiekiem.

- Podręcznik i metodyka mają mieć działanie utylitarne. Znajdą się w nich przykłady gotowych rozwiązań, i co ważniejsze – narzędzi pokazujących, jak skutecznie zarządzać osobami z grupy wiekowej 50+. Krok po kroku będziemy starali się przeprowadzić specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi przez ten proces. Pracownicy działów HR otrzymają przykłady instrumentów polityki personalnej: zaczynając od rekrutacji, rozwoju, oceny pracowników, przez motywowanie, prowadzenie szkoleń, kończąc na rozmowach podsumowujących i badaniu satysfakcji. Takie kompleksowe podejście czyni nasz projekt innowacyjnym – opisuje Patrycja Woszczyk, Ekspert Merytoryczny HRP.

Metodyka i podręcznik powstaną w ramach projektu „Metodyka zarządzania wiekiem jako innowacyjne rozwiązanie wspierające aktywność zawodową pracowników 50+”. Grupę docelową przedsięwzięcia stanowią przedsiębiorstwa w regionie łódzkim oraz pracownicy, którzy mają więcej niż 50 lat.

Nadrzędnym celem projektu jest poprawa pozycji na rynku pracy osób z grupy wiekowej 50+. Zostanie on osiągnięty do końca 2013 roku dzięki uświadomieniu przedsiębiorcom, jak duży wpływ na efektywne funkcjonowanie firmy ma prawidłowe zarządzanie wiekiem i zaszczepienie w nich chęci wdrażania tej idei w organizacjach.

Projekt ma charakter badawczy i będzie przebiegał wieloetapowo. Powstanie podręcznika i metodyki, poprzedzi dokładna analiza i diagnoza sytuacji zawodowej osób 50+ w świetle podejścia do zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach. Po opracowaniu, podręcznik i metodyka zostaną poddane licznym testom, ocenom i weryfikacjom, aż powstanie szyte na miarę polskich firm narzędzie do zarządzania wiekiem. Zostanie ono upowszechnione bezpośrednio wśród kadry menadżerskiej i specjalistów HR, a także podczas kampanii medialnych i promocji w Internecie.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Priorytetu VIII „Regionalne kadry gospodarki”, Działania 8.3: „Projekty innowacyjne” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Odbywa się pod Patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.zarzadzaniewiekiem.com.pl oraz w siedzibie biura projektu w Łodzi: HRP, al. T. Kościuszki 39, tel.: 42 637 90 30,
zarzadzaniewiekiem@hrp.com.pl.

Tagi: zarządzanie wiekiem 50+ kadry HR
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE