Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Z czym do radcy?


Porady ekspertów | Prawo 2011-04-20 09:03:19

Jak nabyć prawa do spadku? Jak uzyskać dofinansowanie unijne? Jak wywalczyć lepsze warunki pracy? Wielu osobom trudno jest poradzić sobie z tymi problemami, więc rezygnują z ubiegania się o swoje przywileje. A przecież odpowiedzi na te pytania może udzielić nam radca prawny.

Korzystanie z usług radcy prawnego to zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale także pieniędzy i niepotrzebnego stresu. Radca prawny może nam pomóc w różnych sprawach związanych z wieloma dziedzinami naszego życia. Prawo cywilne, prawo pracy, prawo gospodarcze oraz prawo handlowe to zagadnienia, które dla dobrego radcy nie mają tajemnic.

Po radą do radcy
Jeśli nazwa radca prawny jest ci znana tylko ze słyszenia, ponieważ nigdy nie zdarzyło Ci się korzystać z jego usług i sądzisz, że tak już zostanie, to pora zmienić swoje myślenie. W dzisiejszych czasach wszystko regulowane jest prawem, które niestety nie jest łatwe do zrozumienia dla przeciętnego człowieka. Najprostszym sposobem, żeby się z nim uporać jest więc współpraca z radcą prawnym.

- Radca prawny jest prawnikiem, który świadczy pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym – mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. – Zadaniem radców prawnych jest udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami, między innymi w sprawach administracyjnych, cywilnych, gospodarczych czy pracowniczych – dodaje.

Radcy prawni udzielają porad zarówno klientom indywidualnym, jak i całym firmom, które mają ułatwić im funkcjonowanie na rynku. Ale nie tylko. Dzięki swojej szerokiej wiedzy radcy prawni pomagają także konstruować umowy, a także walczyć o różnego rodzaju dofinansowania dla firm. Bez ich pomocy nasze zmagania z literą prawa są trudne i czasochłonne. Radcy wiedzą, na jakie przepisy i paragrafy należy się powołać, żeby zyskać jak największe korzyści w danej dziedzinie. Warto więc korzystać z usług i porad radców prawnych szczególnie w kwestiach, w których nie mamy wystarczającego doświadczenia oraz umiejętności.

Droga do radcostwa
O tym, że takie doświadczenie i umiejętności na pewno posiadają radcy prawni świadczy sposób, w jaki muszą przygotować się do zawodu i jak ogromną determinacją muszą się wykazać. Żeby zostać radcą prawnym, na początku należy uzyskać tytuł magistra prawa, a następnie odbyć aplikację radcowską, która trwa aż trzy lata i kończy się bardzo trudnym egzaminem sprawdzającym. Ale to nie wszystko.

Osoba chcąca ubiegać się o posadę radcy prawnego musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, a także powinna móc w pełni korzystać z praw publicznych. Dodatkowo przyszły radca prawny powinien być osobą nieskazitelnego charakteru, żeby swoim zachowaniem dawać rękojmię prawidłowo wykonywanego zawodu. Wykwalifikowany radca powinien więc być osobą, której nie sposób nie zaufać.

A dlaczego nie adwokat?
Często radca prawny mylony jest z adwokatem, ale w praktyce są to dwa odmienne zawody. Radcy prawni nie mogą występować przed sądem w procesach karnych oraz w sprawach o przestępstwa skarbowe i pełnić w nich roli obrońcy.

Jeżeli ktoś byłby oskarżony o przestępstwo, to oczywiście o pomoc lub poradę prawną może zwrócić się do radcy prawnego, ale nie będzie on mógł reprezentować oskarżonego przed sądem – mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. – Jednak radcy prawni posiadają też przywilej, którego nie mają adwokaci. Radca prawny może pozostawać w stosunku pracy, czego nie wolno z kolei adwokatom – dodaje.

Oznacza to, że radca prawny może pracować w różnego rodzaju firmach i tam udzielać porad. Adwokaci natomiast mogą wykonywać swój zawód jedynie na drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnicy spółki. Z punktu widzenia indywidualnego klienta nie stanowi to dużej różnicy. Jednak, jeśli radca jest na stałe zatrudniony w jakieś firmie to jej właściciel może mieć pewność, że radca zna doskonale prawne aspekty przedsiębiorstwa i dba o dobro firmy.

Przepisy, akta, paragrafy. To wszystko może przerażać, ale nie warto rezygnować z ubiegania się o swoje przywileje i dochodzenie korzyści, które nam się należą. Radcy prawni są od tego, żeby pomagać w rozwiązywaniu wszystkich zawiłości prawnych, dlatego korzystajmy z ich usług, a sprawiedliwość będzie po naszej stronie.

Tagi: radca prawny adwotak prawnik porada prawna
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE