Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

AGH udostępnia w internecie swoje czasopisma


Wiadomości | Badania i Rozwój 2011-03-14 09:54:02

Pełne teksty artykułów zamieszczanych na łamach czasopism elektronicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie od 1 marca będą bezpłatnie dostępne w internecie - poinformował rzecznik AGH, Bartosz Dembiński.

Dotychczas najnowsze artykuły można było czytać wyłącznie z komputerów zarejestrowanych w sieci uczelnianej lub w wybranych instytucjach, a w internecie poszczególne teksty udostępniane były dopiero po dwóch latach.

Jak tłumaczy rzecznik, władze AGH uznały, że lokowanie tekstów z czasopism naukowych uczelni w formule Open Access wpłynie na lepsze indeksowanie przez internetowe wyszukiwarki, a tym samym na popularyzację dorobku czasopiśmienniczego pracowników naukowych AGH, wspomaganie komunikacji naukowej czy zwiększenie liczby cytowań danej publikacji.

"Akademia Górniczo-Hutnicza jako pierwsza uczelnia w Polsce zaczęła wydawać swoje czasopisma w wersji elektronicznej i udostępniać je w sieci komputerowej. Teraz chcemy niejako +uwolnić+ czasopisma naukowe" - mówi mgr Ewa Dobrzyńska-Lankosz, dyrektor Biblioteki Głównej AGH.

Wszystkie teksty udostępnione będą również w Akademickiej Bibliotece Cyfrowej Kraków (www.abc.krakow.pl), na stronie Biblioteki Głównej AGH, a także za pośrednictwem katalogu komputerowego Akademii.

Dzięki współpracy ogólnopolskiej oraz udziałowi w europejskim projekcie pełne teksty z czasopism naukowych AGH dostępne będą także za pośrednictwem Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej Europeana. Podjęte zostaną także działania mające na celu umieszczenie czasopism elektronicznych w portalu Open DOAJ (Directory of Open Access Repositories). Obecnie w bazie tej dostępny jest jeden tytuł AGH: Opuscula Matematica.

Pełny wykaz czasopism objętych wolnym dostępem znaleźć można pod adresem: http://journals.bg.agh.edu.pl

Tagi: czasopisma online agh publikacje
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE