Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

16 instytutów naukowych digitalizuje książki w ramach projektu RCIN


Wiadomości | Marketing 2011-02-21 11:58:19

25 tys. książek i dokumentów z 16 ważnych polskich instytutów naukowych i ich bibliotek zostanie zdigitalizowanych w ramach działań Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych (RCIN). Projekt zakończy się w 2014 r.

Głównym celem projektu jest utworzenie ogólnodostępnego wielodyscyplinarnego, internetowego repozytorium wiedzy. W jego skład wejdą m.in. zdigitalizowane publikacje naukowe, monografie, czasopisma naukowe, mapy, atlasy, materiały archiwalne czy dokumentacje badań wyselekcjonowane ze zbiorów 16 polskich instytutów naukowych oraz ich bibliotek.

W projekcie uczestniczy 16 ważnych instytutów naukowych, reprezentujących różne dziedziny wiedzy - zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne, jak i humanistyczne. W działaniach RCIN bierze udział 15 instytutów PAN, m.in. Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, Matematyczny, Badań Literackich, Historyczny, Archeologii i Etnologii, Podstawowych Problemów Techniki czy Chemii Organicznej. Oprócz wybranych jednostek PAN, w projekcie RCIN uczestniczy też Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.

Jak poinformowano na stronie projektu, w ramach RCIN planowana jest cyfryzacja ponad 25 tys. pozycji ze zbiorów bibliotek i instytutów uczestniczących w projekcie, co stanowi jedynie niewielką część księgozbiorów tych jednostek. W bibliotekach tych zmagazynowano bowiem ok. 2 mln woluminów. Uczestnicy projektu zapowiadają, że jego realizacja będzie dopiero początkiem pracy czekającej instytuty.

Wśród materiałów przeznaczonych do digitalizacji są stare druki, książki i mapy, rękopisy, czasopisma, zdjęcia, kartoteki, niekiedy zachowane tylko w jednym egzemplarzu w Polsce, a nawet na świecie. Dzięki projektowi materiały te zostaną zabezpieczone dla przyszłych pokoleń, a dostęp do nich będzie miał każdy zainteresowany. Udostępnione prace mają być przydatne zarówno dla finansistów, jak i geodetów, drogowców, farmaceutów i innych specjalistów.

Projekt RCIN jest realizowany od marca 2010 roku, a zakończy się w marcu 2014 roku i jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Na czele projektu stoi Muzeum i Instytut Zoologii PAN. Zdigitalizowane zbiory będą udostępnione w internecie na platformie Repozytorium utworzonego za pomocą systemu dLibra, który jest standardem obecnie używanym w Polsce.

Informacje o projekcie są dostępne tutaj.

Tagi: biblioteka cyfrowa digitalizacja
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE