Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Oczekiwania Polaków wobec działalności inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych


Wiadomości | Inwestycje 2011-01-28 09:26:52

On Board PR Ecco Network wraz z PBS DGA przygotował raport dotyczący specjalnych stref ekonomicznych. Raport opatrzony został komentarzem eksperckim Kancelarii Majchrzak Brandt i Wspólnicy.

Jak wynika z raportu „Polacy a specjalne strefy ekonomiczne” przygotowanego przez firmę On Board PR Ecco Network na podstawie badań opinii publicznej przeprowadzonych przez PBS DGA, zdania Polaków, co do realizacji celów wyznaczonych SSE są wyraźnie podzielone. 39,3% respondentów dostrzega korzyści związane z funkcjonowaniem SSE w ich regionie. Niestety, aż 36% deklaruje, że takich korzyści nie dostrzega.

Tak liczny odsetek osób nie dostrzegających korzyści z funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych może świadczyć o tym, że korzyści te definiowane są bardzo osobiście i odzwierciedlają ograniczenie zainteresowania specjalnymi strefami ekonomicznymi wyłącznie do kwestii tworzenia nowych miejsc pracy - ocenia Robert Brandt, Kancelaria Majchrzak Brandt i Wspólnicy.

Wyższe płace mniej ważne niż współpraca z lokalnymi społecznościami
Oczekiwania dotyczące takich działalności jak współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami (15,7%), troska o środowisko naturalne (14,3%), wsparcie lokalnych wydarzeń (10,9%), czy zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej (13,6%) to postulaty, mające większą liczbę wskazań niż chęć otrzymywania wyższego wynagrodzenia czy korzystniejszych cen na produkty i usługi oferowane przez firmy ze SSE.

Polacy przede wszystkim oczekują zaangażowania finansowego w region. Doświadczenie pokazuje, że często takie zaangażowanie ma miejsce, jednak brak działań komunikacyjnych sprawia, że społeczność lokalna nie ma wiedzy w tym zakresie. Jak wynika z badania, aż 17,3% respondentów nieufnie odnosi się do działalności inwestycyjnej w SSE i niczego nie oczekuje od firm z tego obszaru.

Jednakże praktyka działań public relations pokazuje, że to konflikty z przedstawicielami różnych lokalnych grup interesów często blokują lub opóźniają inwestycje. Powodzenie inwestycji zależy nie tylko od wsparcia ze strony władz SSE, ale także od dobrej współpracy z lokalnymi interesariuszami. - podsumowuje Edyta Kwapich – Lenik, On Board PR.


 

Raport „Polacy a specjalne strefy ekonomiczne” jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy planują rozpocząć lub rozwinąć swoją działalność w SSE. Firmy inwestujące w tych obszarach mają za zadanie stymulować rozwój regionów, zwiększając tempo i poziom innowacyjności. Powinny także pamiętać, że aby osiągnąć biznesowy sukces warto wyjść z komunikacją poza obszar samej strefy. Raport wskazuje czynniki, na które zwrócić uwagę, aby przejść ten proces pomyślnie.

Pełną treść raportu można pobrać ze strony www.onboard.pl.

Tagi: SSE specjalne strefy ekonomiczne inwestowanie ulgi podatkowe
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE