Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Między badaniami naukowymi a produkcją - UE dla technologii informacyjnych


Wiadomości | Badania i Rozwój 2011-01-27 09:04:49

Szybkie wdrożenia technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce oraz zwiększenie stosowania i inwestowania w te technologie wspiera unijny program CIP-ICT PSP. Pozwala on sfinansować działalność innowacyjną, która już nie może zostać określona jako badania naukowe i jednocześnie nie jest jeszcze produkcją.

Możliwości te przedstawi Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Programów Badawczych UE, który organizuje 10 lutego w Warszawie bezpłatne spotkanie informacyjne.

Podczas Dnia Informacyjnego osobom, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową oraz przedsiębiorcom, którzy chcą stosować innowacje techniczne zostanie przybliżony Program na Rzecz Wspierania Polityki Dotyczącej Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (CIP-ICT PSP). Stanowi on pomost między głównym instrument finansowania badań i rozwoju technologicznego w Europie, jakim jest Program Ramowy, a krajowymi działaniami finansowanymi z funduszy strukturalnych.

Wykładowcy KPK - Andrzej Galik, Aleksandra Ignatowicz, Łukasz Nikitin, Marta Kozal i Barbara Trammer - zaprezentują zagadnienia związane z 5 konkursem w Programie CIP-ICT PSP.

Tematyka konkursu obejmuje ICT na rzecz niskiej emisji dwutlenku węgla i optymalnych rozwiązań komunikacyjnych. Dotacje mogą otrzymać innowacyjne systemy oświetlenia bazujące na technologiach Solid State Lighing (SSL), projekty wydajnego wykorzystania energii w budynkach publicznych oraz inteligentne rozwiązania transportu elektrycznego.

Drugi blok tematyczny obejmuje treść cyfrową upowszechnianą poprzez wspólny punkt dostępu do zbioru bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie, który umożliwia użytkownikom znalezienie we własnym języku cyfrowych dzieł kultury. Wsparcie mogą uzyskać działania na rzecz Europeany, digitalizacja jej zasobów i promocja jej wykorzystania poprzez e-learning.

Kolejny obszar konkursowy to wykorzystanie technologii informacyjnych dla zdrowia, osób starszych i integracji. Projekty mogą dotyczyć rozwiązań na rzecz przeciwdziałania upadkom i ich wykrywania oraz związków ICT ze starzeniem się, zależności między kompetencjami cyfrowymi a integracją społeczną, e-dostępności i zwiększenia roli pacjenta. Wsparcie obejmie też szeroko zakrojone wdrożenia usług telemedycznych.

Czwarta grupa to projekty na rzecz innowacyjnej administracji i usług publicznych. Oczekiwane są tu rozwiązania zmierzające w stronę rozproszonych usług publicznych, wspólnego europejskiego obszaru elektronicznej identyfikacji i autoryzacji oraz uaktualnienia do protokołu IPv6 europejskich e-usług publicznych.

Ostatnie zagadnienie to otwarta innowacyjność (żywe laboratoria) dla usług internetowych, w tym - w "inteligentnych miastach".

Dzień informacyjny odbędzie się w nowej siedzibie KPK, ul. Krzywickiego 34 w Warszawie. Spotkanie jest bezpłatne, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prowadzona jest rejestracja pod adresem e-mailowym: monika.harach@kpk.gov.pl

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: badania produkcja ue CIP-ICT
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE