Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Czy wyższy VAT zwiększy ceny usług transportowych?


Wiadomości | Finanse 2011-01-14 10:25:42

Podniesienie podatku VAT nie będzie miało istotnego wpływu na wzrost kosztów usług transportowych mówi Tadeusz Chmielewski, prezes ROHLIG SUUS Logistics

Ceny usług transportowych uzależnione są od wielu czynników rynkowych, z których podatek VAT nie jest najistotniejszą kwestią. W tym roku koszty transportu w znaczącym stopniu podyktowane będą wzrostem cen paliw. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również wdrożenie elektronicznego systemu opłat (myto), przewidziane na lipiec 2011r.

Ponadto kształt cen w dużej mierze uzależniony jest od podaży aut na rynku, która nadal ma zbyt niski poziom w stosunku do stale rosnącego popytu na usługi transportowe. Spośród tych wszystkich zmian, podwyżka VAT wydaje się być najmniej istotna i zauważalna dla klientów firm z branży TSL.

Dla klientów wszystkie wymienione czynniki nie powinny jednak skutkować nagłym wzrostem cen usług. Ukształtowanie optymalnego poziomu cen jest bowiem złożonym procesem na linii operator-klient. Obok działań czysto operacyjnych zadaniem firmy transportowej jest również doradztwo, planowanie procesów, elastyczna reakcja na zmiany i proponowanie alternatywnych rozwiązań, czyli cały szereg działań, które pozwalają zabezpieczyć klientów przed drastycznym wzrostem kosztów.

Wzrost stawki VAT nie jest zatem wiodącym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy prognozie kosztów usług transportowych. Aby koszty te utrzymać na bezpiecznym i w miarę stabilnym poziomie, usługobiorcy powinni wspierać się doświadczeniem i wiedzą operatorów już na etapie planowania strategii zarządzania całym procesem dostaw oraz magazynowania towarów.

Tagi: VAT koszty transport wzrost cen
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE