Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

VAT - Będzie tekst jednolity ustawy


Wiadomości | Księgowość 2010-12-30 08:48:58

Ministerstwo Finansów zamierza przekonać marszałka Sejmu do podjęcia inicjatywy opublikowania tekstu jednolitego ustawy o VAT. Tak zapewniał w wywiadzie dla DGP Maciej Grabowski, wiceminister finansów. Inicjatywa zasługuje na aprobatę, biorąc pod uwagę jedynie te zmiany ustawy o VAT, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Nie dość, że jest ich kilkadziesiąt, to dodatkowo są wprowadzane przez kilka nowelizacji.

Eksperci podpowiadają: każda nowelizacja ustaw powinna być powiązana z ogłoszeniem w Dzienniku Ustaw jej tekstu jednolitego. To powinna być reguła, a nie wyjątek.

Poza prawnikami nie każdy pewnie zdaje sobie sprawę z tego, że nowelizacje ustaw – nie tylko podatkowych – dokonywane są na zasadzie zbliżonej do aneksowania umowy. Na ten aspekt zwraca uwagę Andrzej Pośniak, prawnik, doradca podatkowy z kancelarii CMS Cameron McKenna, który wyjaśnia, że ustawa nowelizująca odnosi się jedynie do określonych artykułów bądź paragrafów zmienianej ustawy i odpowiednio je modyfikuje.

W efekcie po nowelizacji mamy w obiegu ustawę pierwotną oraz, niezależnie, ustawę ze zmianami do ustawy pierwotnej – podkreśla Andrzej Pośniak.

Zdaniem naszego rozmówcy, przyjmując, że na przestrzeni lat takich ustaw nowelizujących jest więcej, to bez korzystania ze specjalnego oprogramowania komputerowego ustalenie obowiązującej treści danej ustawy nie jest łatwym zadaniem. W przypadku ustaw podatkowych, które były nowelizowane kilkadziesiąt razy, stanowi to prawdziwe wyzwanie dla wytrwałych.

Czy ewentualne błędy istniejące w takich tekstach zawsze obciążają podatników? Czy teksty jednolite powinny pojawiać się przy każdej większej zmianie przepisów?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 30.12.2010 (254) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: VAT ustawa tekst jednolity
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE