Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kiedy pracodawca nie może się rozstać z pracownikiem


Porady ekspertów | Kadry 2010-12-30 08:21:38

Pracodawca powierzył realizację projektu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy zawartej na czas określony od 1 sierpnia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. Pracownik nie poczynił zadowalających postępów w realizowaniu projektu, a poza tym rażąco narusza zasady porządku ustalone w zakładzie, spóźniając się często do pracy i nie przestrzegając zakazu palenia papierosów w pomieszczeniach biurowych. Czy pracodawca może rozwiązać z nim umowę okresową mimo braku w niej klauzuli o wcześniejszym wypowiedzeniu?

Tak.

Zasadniczo umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem terminu, na który ją zawarto. Można jednak wypowiedzieć ją na dwa tygodnie naprzód, gdy okres jej obowiązywania jest dłuższy niż sześć miesięcy, a w umowie przewidziano klauzulę o możliwości jej wcześniejszego rozwiązania. Jeżeli z różnych powodów w umowie trwającej dłużej niż sześć miesięcy klauzuli takiej nie zawarto, to oznacza, że strony rezygnują z tej możliwości. W takim przypadku poza szczególnymi sytuacjami (ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy oraz zwolnienia grupowe) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy zawartej na czas określony.

Gdyby więc chodziło jedynie o brak zadowalających postępów w realizacji powierzonego projektu, to pracodawca miałby tylko jedną możliwość. Otóż w celu wcześniejszego ustania zatrudnienia musiałby się porozumieć z pracownikiem.

Inaczej jest jednak, gdy zachodzą przesłanki bezzwłocznego rozwiązania umowy z winy pracownika. W tym trybie można bowiem rozwiązać każdą umowę, a więc także zawartą na czas określony, dla której nie przewidziano klauzuli o wcześniejszym jej wypowiedzeniu.

W opisanej sytuacji pracodawca może więc rozwiązać umowę okresową, jeżeli pracownik rażąco narusza ustalony porządek w pracy. Natomiast jeżeli podwładny nie zgadza się z jego decyzją, może zweryfikować ją przed sądem pracy.

PODSTAWA PRAWNA Art. 30 par. 1 pkt 4, art. 33 i 52 par. 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy rozwiązanie umowy o pracę dokonane w trakcie urlopu pracownika jest skuteczne?
Czy można zwolnić pracownika chronionego? Czy pracodawca musi pytać o zgodę starostę? Czy można rozwiązać umowę w czasie choroby? Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Danuta Klucz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 30.12.2010 (254) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: pracownik zwolnienie dyscyplinarne umowa czas określony praca
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE