Kalendarz wydarzeń
Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Arbitraż nie jest już tani


Wiadomości | Finanse 2010-12-29 08:28:35

Czy arbitraż gospodarczy jest rzeczywiście tanim i szybkim instrumentem rozstrzygania sporów?

Stanisław Sołtysiński, prof. dr hab., specjalista z prawa spółek handlowych, gospodarczego i postępowania arbitrażowego, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów:
Arbitraż jest niewątpliwie dużo droższym niż proces sądowy trybem rozstrzygania sporów. Niedawno opublikowane badania empiryczne Uniwersytetu Londyńskiego i PWC, przeprowadzone wśród kierowników obsługi prawnej transnacjonalnych (międzynarodowych) korporacji dowodzi, że rosnące koszty arbitrażu niepokoją ich firmy bardziej niż wydłużenie postępowania.

Minimalna opłata w sądzie polubownym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu wynosi 3000 dol., w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej 500 zł, a w postępowaniu przed polskim sądem 30 zł. Arbitraż w Polsce jest kilkakrotnie tańszy niż przed stałymi sądami polubownymi w Paryżu, Londynie czy Sztokholmie. Postępowanie arbitrażowe trwa nieco krócej niż przed sądem, lecz należy uwzględnić ryzyko nawet wieloletnich sporów o uznanie orzeczeń arbitrażowych, czego przykładem jest np. zakończony w ubiegłym tygodniu ugodą, po wielu latach, spór między Elektrimem, Deutsche Telekom i Vivendi.

Coraz częściej kwestionuje się poufność postępowania w arbitrażu, a ta poufność uchodziła jeszcze do niedawna za jego typową cechę i zaletę - czym można tę zmianę uzasadnić? Odformalizowanie postępowania arbitrażowego staje się stopniowo fikcją w procesach o znaczącym przedmiocie sporu – dlaczego tak się dzieje? Czy wypowiedzenie lub renegocjowanie dwustronnych umów o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji tzw. BIT-ów nie wpłynie negatywnie na przypływ kapitałów do Polski?

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 29.12.2010 (253) – str.B10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: arbitraż sąd handel międzynarodowy
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE