Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowy VAT - problem przedsiębiorców


Wiadomości | Księgowość 2010-12-28 11:59:46

Od 1 stycznia obowiązywać będzie nowy VAT. Już teraz wiadomo, że nie wszystkie firmy zdążą zaktualizować swoje oprogramowanie i przystosować kasy fiskalne do nowych stawek.

O problemach z dostosowaniem kas fiskalnych do nowego VATu było głośno już w październiku. Wtedy to kalendarze serwisantów pękały w szwach. Dzisiaj, znalezienie serwisu, który przeprogramuje naszą kasę fiskalną przypomina szukanie igły w stogu siana.

- W grudniu obdzwoniłem kilkanaście serwisów. Tylko kilka znalazło wolny termin, ale dopiero w styczniu – mówi Marcin Wojciechowski z warszawskiej firmy Certanex.

Nic więc dziwnego, że zdesperowani przedsiębiorcy zaczęli szukać pomocy w Internecie. W popularnym serwisach aukcyjnych można znaleźć firmy, które oferują przystosowanie kas do nowych stawek, ale zwykle to sami klienci muszą dowozić urządzenia na miejsce.

- Od 31 grudnia 2010 do 3 stycznia 2011 nasi serwisanci są do dyspozycji przez całą dobę. Przyjedź z kasą fiskalną do naszego serwisu, przeprogramujemy ją na miejscu – zachęcają w sosnowieckiej firmie Opticom, która swoje usługi wystawia na internetowych aukcjach.

Kasa fiskalna to jednak nie wszystko. Aby przedsiębiorcy mogli od 1 stycznia legalnie wystawiać potrzebna jest zmiana lub aktualizacja oprogramowania do fakturowania. Tutaj też sytuacja nie wygląda zbyt różowo. Jarosław Pilarczyk z TA Group, producenta darmowej aplikacji do fakturowania Webflow, szacuje że nawet 20% przedsiębiorców nie zmieniło lub nie zaktualizowało swoich programów.

- Wielu przedsiębiorców dotychczas pracowało na aplikacjach dos’owych, które praktycznie nie mają żadnego wsparcia. Dla nich to dobry moment, żeby zmienić oprogramowanie w swojej firmie. Przy wyborze nowego oprogramowania warto jednak zwracać uwagę, czy jest ono przystosowane do nowych stawek podatkowych – mówi Jarosław Pilarczyk.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2001 r. obowiązywać będą trzy stawki VAT: 5, 8 i 23%. Według obliczeń Ministerstwa Finansów, podwyżka podatku VAT ma przynieść budżetowi państwa dodatkowe 5 mld zł.

Tagi: VAT zmiana stawek kasa fisklana serwis
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE