Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Łatwiej budować w centrum


Wiadomości | Inwestycje 2010-12-28 10:23:24

Budynek wybudowany nad lub pod powierzchnią nieruchomości nie będzie musiał już należeć do właściciela albo do użytkownika wieczystego gruntu. Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić nowy, nieznany do tej pory rodzaj nieruchomości odrębną własność obiektów budowlanych która będzie stanowiła osobny od gruntu przedmiot własności. Odrębnymi obiektami budowlanymi będą np. budynki, budowle, tunele, wiadukty, mosty i parkingi wznoszone nad lub pod drogami publicznymi, liniami kolejowymi czy też nad wodami.

Takie rozwiązanie stworzy szanse na rozwój rynku nieruchomości, w tym rozwój budownictwa w centrach miast, które do tej pory uznawane były za tereny niemożliwe do dalszego zagospodarowania – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dzięki proponowanej regulacji będzie możliwe wykorzystanie przestrzeni nad lub pod powierzchnią nieruchomości. Ponadto ma ona zagwarantować inwestorom stabilne prawo do wybudowanej nieruchomości przy jednoczesnej ochronie praw właściciela nieruchomości gruntowej, ponieważ realizacja inwestycji nie pozbawi go możliwości korzystania z nieruchomości. Natomiast inwestor uzyska własność budowanego obiektu, co da mu większą swobodę w dysponowaniu obiektem. Według ekspertów nowa kategoria nieruchomości to nieomal rewolucyjne rozwiązanie zarówno w polskim systemie prawnym, jak i w mentalności obywateli i urzędników.

Projektowana regulacja ma na celu umożliwienie prawnego wyodrębniania nieruchomości od gruntu, czyli ustanawiania odrębnej własności konkretnych rodzajów budynków, a więc rozwiązania nieznanego rodzimemu ustawodawstwu – tłumaczy Anna Piecuch, radca prawny, szef departamentu prawa zamówień publicznych, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Czy ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności obiektu budowlanego wymaga bezwzględnego ujawnienia w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości? Dlaczego – jak wskazują eksperci, regulacja nie rozwiąże problemu dotyczącego inwestycji deweloperskich?

Ewelina Stępień

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 28.12.2010 (252) – str.B10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: budynek nieruchomość dom biurowiec miasto działka
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE