Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

O co powinien zadbać pracownik zawierając umowę o pracę


Porady ekspertów | Kadry 2010-12-27 08:31:39

Czy umowa powinna być na piśmie ? Pracodawca zatrudnił pracownika, ale nie dał mu pisemnej umowy o pracę, pomimo wielokrotnych przypomnień podwładnego. Doszło do sporu na tle części składowych wynagrodzenia i pracownik powołał się na ustne negocjacje, które odbywały się w obecności drugiego nowozatrudnianego. Pracodawca nie uwzględnił tych zarzutów, odmiennie interpretując wcześniejsze uzgodnienia stron. Czy pracownik może pozwać pracodawcę o wynagrodzenie, mimo braku pisemnej umowy?

TAK.
Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Brak zachowania tej formy powoduje, że pracodawca ma obowiązek najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez pracownika pracy potwierdzić mu na piśmie wszystkie ustalenia, jakie w kwestii pracy zostały poczynione miedzy stronami.

Jeżeli jednak tego nie zrobi, umowa będzie ważna i skuteczna, ale mogą pojawić się problemy z udowodnieniem jej elementów. Podwładny powinien zatem zadbać, aby ustalone warunki zatrudnienia zostały spisane. Ponadto, brak takiej woli ze strony pracodawcy może być sygnałem innych jego zaniedbań, np. w zakresie prawidłowego rozliczania czasu pracy czy naliczania wynagrodzenia. Pracownik może odwołać się do sądu pracy wnosząc np. o wypłatę stosownej różnicy pomiędzy otrzymanym a uzgodnionych wynagrodzeniem. Przed sądem będzie musiał jednak udowodnić, jakie konkretnie były ustalenia stron. Może temu służyć zarówno zeznanie świadka negocjacji, jak i wymieniana korespondencja elektroniczna.

Zatrudniony nie powinien czekać aż powstanie spór z pracodawcą, ale dostępnymi środkami nakłaniać go do przedstawienia pisemnej umowy. Można także zawiadomić inspekcję pracy o zaistniałym przypadku, gdyż brak potwierdzenia na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 2 k.p.).

Podstawa prawna Art. 29 par. 2 ustawy z 26 czerwca 1974 – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy zawsze może być umowa na okres próbny? Czy rodzaj pracy musi być określony?
Czy można wystąpić o premię uznaniową? Czy można domagać się odszkodowania w związku z zakazem konkurencji?

Dariusz Gawron-Jedlikowski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 27.12.2010 (251) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: umowa praca forma pisemna
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE