Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2018
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kto skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej


Porady ekspertów | Prawo 2010-12-22 08:41:04

Czy wydatki na rehabilitację odliczać od dochodu? Podatnik na początku 2010 roku uległ ciężkiemu wypadkowi komunikacyjnemu. Ma orzeczoną niepełnosprawność. Czy wydatki poniesione na rehabilitację może odliczyć od dochodu w rocznym PIT?

TAK.
Jeśli osoba niepełnosprawna lub na utrzymaniu której jest niepełnosprawny poniosła w 2010 roku wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, ma prawo skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu PIT za 2010 rok. Ulga polega na odliczeniu poniesionych wydatków od dochodu.

Zatem w naszym przypadku podatnik może od dochodu odliczać wydatki poniesione od momentu otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności.

Podstawa prawna Art. 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Czy do ulgi potrzebne jest orzeczenie? Czy matka odliczy wydatki na dziecko? Czy wszystkie odliczenia są limitowane? Czy z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać tylko w rocznym PIT? Czy ustawa o PIT określa katalog wydatków, które mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Czy wydatki ujęte w kosztach można odliczyć?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 22.12.2010 (248) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: niepełnosprawność wydatki rehabilitacja podatek ulga odliczenie PIT
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE