Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak odpowiada za długi wspólnik w spółce osobowej?


Porady ekspertów | Prawo 2010-12-21 08:16:11

Zasady ponoszenia przez wspólników odpowiedzialności za długi spółki są różne w zależności od ich typu. W każdym jednak przypadku przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę powoduje, że za jej zobowiązania związane z uczestnictwem w spółce odpowiada solidarnie występujący oraz przystępujący wspólnik. To samo dotyczy odpowiedzialności za długi samej spółki osobowej.

Za zobowiązania spółki jawnej każdy wspólnik odpowiada bez ograniczenia, całym swoim majątkiem osobistym. W tym przypadku prawo nie przewiduje możliwości wyznaczenia górnej granicy odpowiedzialności za długi. Takie ustalenie może być wprawdzie dokonane w stosunkach między poszczególnymi wspólnikami, ale nie wywoła ono skutku prawnego wobec wierzycieli. Co więcej, należy pamiętać, że osoby należące do spółki odpowiadają za jej długi solidarnie z nią samą oraz z jej pozostałymi członkami.

Wierzyciel może zatem żądać zapłaty zaległego zobowiązania w całości lub części od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich bądź też od każdego z osobna. Jeżeli jedna osoba zapłaci całe zadłużenie, wówczas może domagać się od pozostałych wspólników zwrotu części zapłaconej sumy, występując wobec nich z roszczeniami regresowymi. Zasada nieograniczonej i solidarnej odpowiedzialności wspólników skutkuje tym, że każdy członek spółki staje się z mocy prawa osobistym dłużnikiem jej wierzycieli.

Na czym polega odpowiedzialność subsydiarna? Na jakich warunkach partnerzy mogą wykonywać wolny zawód w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą? Na czym polega obowiązująca w spółce komandytowej swoista konstrukcja odpowiedzialności, która odróżnia ją od pozostałych spółek osobowych? Czy komplementariusze oraz akcjonariusze odpowiadają za zobowiązania spółki komandytowo-akcyjnej?

Agnieszka Bobowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 21.12.2010 (247) – str.B14

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: odpowiedzialność wspólnik spółka osobowa
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE