Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak w przyszłym roku zmieni się czas pracy i wynagrodzenie


Wiadomości | Kadry 2010-12-16 09:03:51

Czy pracownicy mogą w 2011 r. pracować dłużej? Pracodawcy zależy na tym, aby w przyszłym roku czas pracy był jak najdłuższy. Czy dzięki zmianom zasad ustalania wymiaru czasu pracy w przyszłym roku będzie mógł wydłużyć pracę podwładnych?

Tak.
Począwszy od przyszłego roku firma nie musi oddawać podwładnym wolnego w innym terminie, jeśli święto wypadnie w dzień wolny od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (najczęściej jest to sobota). O tym, który dzień tygodnia jest wolny (z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy) decyduje pracodawca. Może więc tak ustalać rozkłady czasu pracy podwładnych, aby dni takie jak najczęściej przypadały w święta. Wtedy podwładni będą dłużej pracować, bo należne im dni wolne (z tytułu świąt i pięciodniowego tygodnia pracy) skumulują się. Np. pracownicy, dla których dniem wolnym jest poniedziałek w 2011 r. będą pracować o 16 godz. dłużej od tych, którzy mają wolną sobotę (w przyszłym roku święto aż trzykrotnie wypada w poniedziałek, a tylko raz w sobotę).

Pracodawca może też np. ustalić, że przez pierwsze trzy miesiące roku dniem wolnym dla pracownika jest sobota. Firma nie musi wtedy oddawać pracownikowi dnia wolnego za sobotę 1 stycznia (Nowy Rok). Od kwietnia dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy może być poniedziałek. Do końca roku święta trzykrotnie wypadną w ten dzień tygodnia. Pracodawca nie będzie musiał oddawać pracownikom wolnego w innym terminie. W skali roku zyska cztery dni pracy, a straci tylko jeden (Trzech Króli). W ogólnym rozrachunku pracownicy będą więc pracować o trzy dni dłużej.

Podstawa prawna Art. 1 i 2 ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy i niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 224, poz. 1459).

Czy wymiar pracy będzie różny – czy w skali całego roku pracownik, który ma wolne poniedziałki przepracuje dwa dni więcej od kolegi, który nie pracuje w soboty? Czy wynagrodzenia będą wyższe z powodu zmian w zasadach ustalania wymiaru czasu? Czy ekwiwalent za urlop będzie wyższy? Czy wprowadzenie zmian w przepisach ułatwi podwładnym łączenie na przełomie roku dni wolnych z tytułu świąt i korzystanie z długiego weekendu? Czy w Trzech Króli można handlować?

Łukasz Guza

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 16.12.2010 (244) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: praca czas pracy urlop dzień wolny
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE