Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Prokuratura nie ściga nieuczciwych firm


Wiadomości | Kadry 2010-12-15 09:04:21

W ubiegłym roku pracodawca z Krosna nie wypłacił pracownikom należnych wynagrodzeń w kwocie 17,8 tys. zł. Nie stawiał się w siedzibie firmy, gdy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) miała zjawić się na zapowiadaną wcześniej kontrolę, nie upoważnił żadnego pracownika do reprezentowania go podczas nieobecności, uporczywie unikał kontaktu z inspektorem pracy i nie odbierał kierowanej od niego korespondencji. W takiej sytuacji inspektor złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa udaremniania kontroli i uporczywego łamania praw pracowniczych.

Prokurator zawiesił jednak dochodzenie w tej sprawie. W sierpniu tego roku sytuacja się powtórzyła. Pracodawca nie wydał świadectwa pracy i nie wypłacił pracownikom ekwiwalentu za urlop. Znowu unikał spotkania z inspektorem, nie udostępnił dokumentacji i nie stawiał się na wezwania. PIP znowu złożyła zawiadomienie do prokuratury. Firma, która od ponad roku łamie prawa pracownika nadal funkcjonuje.

To tylko jeden z przykładów, gdy nieuczciwy pracodawca unika kary udaremniając kontrolę PIP. W takich przypadkach prokuratura i sądy są dla nich łaskawe. Tylko nieliczne zawiadomienia inspektorów o podejrzeniu popełniania przestępstwa przez pracodawców kończą się wyrokiem sądu. Najczęściej albo prokuratura odmawia wszczęcia postępowania w takich sprawach albo je umarza. Często robią to także sądy.

Dlaczego pracodawcy mogą czuć się bezkarni i nie przestrzegać przepisów? Czy PIP może ponawiać kontrole w firmach, które ich unikają? Co utrudnia złożenie zażalenia na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania? W jaki sposób można rozwiązać problem zbyt częstego umarzania lub nie podejmowania spraw zgłaszanych przez inspekcję?

Łukasz Guza

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.12.2010 (243) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: nieuczciwa firma PIP prokuratura
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE