Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy nie chcą szkolić pracowników


Wiadomości | Kadry 2010-12-08 08:40:59

Firmy coraz rzadziej decydują się na dokształcanie pracowników. Powodem są pełne pułapek przepisy kodeksu pracy w sprawie podwyższania kwalifikacji zawodowych pracowników, które obowiązują od niecałych pięciu miesięcy. Jeśli zgodzą się na podwyższanie kwalifikacji przez podwładnych, muszą udzielić im płatnych urlopów i zwolnień z pracy na czas zajęć.

A według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej już samo zachowanie pracodawcy może świadczyć o tym, że udzielił on zgody na rozpoczęcie nauki. Stanie się tak np. jeśli zwolni pracownika na udział w zajęciach. Co więcej firma, która podpisze umowę szkoleniową z pracownikiem nie może jej wypowiedzieć aż do zakończenia nauki, nawet jeśli np. pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawcy albo przedsiębiorstwo ma kłopoty finansowe.
– Zmiana przepisów spowodowała niechęć firm do szkoleń. Robią to tylko wtedy gdy, nie mają wyjścia – mówi Alina Giżejowska, radca prawny i partner w kancelarii Arkadiusz Sobczyk i Współpracownicy.
Pracodawcy RP już wystąpili do resortu pracy o wyjaśnienie najmniej precyzyjnych przepisów noweli i podjęcie prac nad ich zmianą. W najbliższym czasie rząd nie zamierza jednak podejmować prac w tej sprawie.

Dlaczego firmy mają kłopot z umowami szkoleniowymi ? Jakie są konsekwencje braku w przepisach w jaki sposób ma być wyrażona zgoda pracodawcy na szkolenie ? Dlaczego do wysyłania pracowników na szkolenia nie zachęcają też przepisy dotyczące zwrotu pomocy jaką firma zapewniła pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje ?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 8.12.2010 (238) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: szkolenia kodeks pracy firmy pracownicy
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE