Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Fiskus zaufa podatnikom


Wiadomości | Księgowość 2010-12-07 10:01:16

Skończy się koszmar podatników z występowaniem o zaświadczenia do urzędu skarbowego. Wszędzie tam, gdzie jest potrzebne zaświadczenie, podatnik będzie mógł złożyć oświadczenie. Takie zmiany wynikają bowiem z projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który trafił właśnie do Sejmu.

Najważniejszą zmianą, którą ten projekt przewiduje, jest uchylenie przepisów nakładających obowiązek przedkładania w kontaktach z organami administracji publicznej zaświadczeń o nadaniu Regon i NIP, w sytuacji gdy odpowiednie numery znalazły się w składanym wniosku. W innych przypadkach zamieniono zaświadczenie na oświadczenie.

Dodatkowo w przepisach nakładających na obywatela obowiązek przedkładania zaświadczeń o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do ZUS umożliwiono składanie oświadczeń. W sytuacjach podejrzenia oświadczenia nieprawdy organ będzie mógł uzyskać informacje od urzędu skarbowego lub ZUS. Organy podatkowe z kolei będą musiały udzielić informacji niezbędnej do weryfikacji danych. Podatnicy VAT, aby rozliczyć kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w ramach procedury uproszczonej, będą mogli przedstawić zaświadczenie lub oświadczenie o niezaleganiu z podatkami oraz oświadczenie o byciu podatnikiem czynnym.

Kiedy nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać? Jaki walor musi mieć oświadczenie, które jest dokumentem? Czy organ, do którego zostanie złożone oświadczenie, będzie miał możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o sprawdzenie jego rzetelności, jeżeli dane te wzbudzą wątpliwości?

Ewa Konderak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 7.12.2010 (237) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek zaświadczenie zaleganie oświadczenie uproszczenie
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE