Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy zmuszane do braku zysku


Wiadomości | Dotacje 2010-11-25 11:15:30

Projekty w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL) nie mogą przynosić zysku ich realizatorom, którymi są najczęściej prywatne firmy. Zarabiać na realizacji szkoleń mogą tylko podwykonawcy.

Niektórzy realizatorzy szukają więc korzyści, kupując od nich usługi po zawyżonych cenach. Wprawdzie każdy wydatek musi być udokumentowany fakturą, ale sposobem na transferowanie zysku jest powierzenie usług zaprzyjaźnionym firmom i stosowanie indywidualnych rozliczeń. Wtedy odbywają się one pod stołem. Realizator zawyża koszt usługi, a podwykonawca, który otrzymuje od niego honoraria, zwraca mu pieniądze w gotówce.
Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, uważają, że błąd tkwi w mechanizmie podziału pieniędzy. Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego i wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, mówi wprost: nie istnieją racjonalne przyczyny, aby wymagać od firmy szkoleniowej, by działała pro publico bono.

Komisja Europejska (KE) przeprowadziła w Polsce już trzy kontrole dotyczące prawa zamówień publicznych, za każdym razem wybierając losowo 20 projektów PO KL. Ujawniono sporo nieprawidłowości.

Co kwestionowali unijni i polscy kontrolerzy ? Jakie są skutki tego, że polskie przepisy regulujące wdrażanie PO KL w kwestii konkurencyjności są dość liberalne ? Czy zaostrzenie wymogów dotyczących udzielania zamówień rozwiąże problemy patologii ukrytych sposobów zarobkowania firm szkoleniowych?

Beata Lisowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 25.11.2010 (229) – str.B4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: finanse dotacje po kl
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE