Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak odwołać się od negatywnej decyzji ZUS o przyznanie renty


Wiadomości | Prawo 2010-11-25 10:39:46

Dość często się zdarza, że osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy otrzymuje z ZUS negatywną decyzję. Ma to miejsce wtedy, gdy okazuje się, że nie spełnia warunków wymaganych do jej przyznania. Może to być brak odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, zbyt niski staż w ostatnim 10-leciu przed wystąpieniem o rentę czy też powstanie niezdolności do pracy po upływie 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia. Najczęstszą jednak przyczyną odmowy przyznania renty jest wydanie niekorzystnego dla wnioskodawcy orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS.

Od decyzji odmawiającej przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje odwołanie do właściwego sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy je wnieść w terminie miesiąca od dnia doręczenia odpisu. Wniesienie odwołania do sądu po terminie powoduje jego odrzucenie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przekroczenie terminu było niewielkie i nastąpiło z przyczyn, na które osoba odwołująca się nie miała wpływu.
Należy jednak podkreślić, że jeśli organ rentowy nie wydał decyzji w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku o świadczenie, wniesienie odwołania możliwe jest w każdym czasie po upływie tych dwóch miesięcy.

Jaka może być forma odwołania ? Ile dni ma ZUS na ponowne przeanalizowanie sprawy? Kiedy sąd nie może orzec merytorycznie, a więc wypowiedzieć się, czy osoba zainteresowana jest rzeczywiście niezdolna do pracy i w jakim stopniu ? Co można zrobić jeśli orzeczenie wydane przez sąd okręgowy nie jest dla osoby zainteresowanej korzystne ?

Marek Opolski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 25.11.2010 (229) – str.B10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: zus ubezpieczenie renta niezdolność do pracy
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE