Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Minister nie zważa na sądy


Wiadomości | Prawo 2010-11-24 09:07:39

Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych, minister finansów wydający interpretację po wyroku sądu, może zająć stanowisko, które jest niezgodne z orzeczeniem. Na szczęście podatnicy mogą kolejny raz zaskarżyć nową interpretację. Dodatkowo mogą też się domagać ukarania organu podatkowe-go, który wydał interpretację niezgodną ze stanowiskiem sądu.

Kuriozalną dla podatników sytuację potwierdza jeden z najnowszych wyroków WSA w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 469/10). Podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej PIT. Dyrektor izby skarbowej wydający interpretację w imieniu ministra finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Podatnik wezwał dyrektora do usunięcia naruszenia prawa, a następnie złożył skargę do sądu. WSA w Kielcach podzielił stanowisko skarżącego i uchylił interpretację. W efekcie dyrektor powinien wydać kolejną interpretację, zgodną ze stanowiskiem sądu. Tak się jednak nie stało. Wydając nową interpretację, mimo powołania się na związanie wynikające z art. 153 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, organ podatkowy dokonał odmiennej, niż wskazał to sąd, oceny przepisów. Podatnik zmuszony był złożyć kolejną skargę do sądu administracyjnego, a WSA w Kielcach musiał uchylić zaskarżoną interpretację.

Kiedy organ wydający po wyroku nową interpretację jest związany oceną prawną i wskazaniami co do dalszego postępowania wyrażonymi w prawomocnym orzeczeniu sądu? Co powinien zrobić podatnik jeśli nowa interpretacja będzie sprzeczna z oceną wyrażoną już w tej sprawie przez sąd? Co daje podstawę do zastosowania środków przewidzianych w art. 112 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, tj. nałożenia grzywny na organ?

Łukasz Zalewski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 24.11.2010 (228) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: prawo sąd interpretacja uchylenie orzeczenie
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE