Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak uzyskać wyrok w elektronicznym postępowaniu


Porady ekspertów | Prawo 2010-11-24 09:02:07

Czy potrzebny jest specjalny formularz? Postanowiłem dochodzić roszczenia korzystając z elektronicznego postępowania upominawczego. Czy pozew powinienem przesłać do sądu na specjalnym formularzu?

Tak. Pozew do e-sądu musi być sporządzony na specjalnym formularzu. Powód wypełnia go i opatruje podpisem elektronicznym. Wnosi go razem z opłatą sądową. Wniesienie pozwu bez opłaty nie wywołuje skutków, jakie wiążą się z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Pozew należy opłacić, nie czekając na wezwanie sądu. Od pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym pobierana jest czwarta część opłaty. Natomiast nie pobiera się opłat od skargi na orzeczenie referendarza sądowego i zażalenie w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym nie stosuje się przepisów o zwolnieniu od kosztów sądowych. Nie tylko pozew, lecz również kolejne pisma w sprawie powód musi wnosić drogą elektroniczną. Wniesione w inny sposób nie wywołują skutków prawnych, jakie wiążą się z wniesieniem pisma do sądu. W pozwie powód powinien wskazać dowody na poparcie twierdzeń, które z nim zawarł. Natomiast nie dołącza do niego żadnych dowodów. W pozwie podaje się też numer PESEL powoda, będącego osobą fizyczną, a powoda, który nie jest osobą fizyczną, numer NIP oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym bądź w innym rejestrze albo ewidencji.

Podstawa prawna Art. 50532 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Czy opłata od e-pozwu jest niższa? Czy w elektronicznym postępowaniu upominawczym należy składać pełnomocnictwo? Czy e-sąd może odmówić rozpoznania sprawy i przekazać ją do sądu według właściwości ogólnej do rozpoznawania w postępowaniu zwyczajnym? Czy klauzula wykonalności zostanie nadana nakazowi zapłaty również w formie elektronicznej? Czy trzeba mieć specjalne konto internetowe, aby czynnie korzystać z usług e-sądu?

Łukasz Sobiech

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 24.11.2010 (228) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: prawo pozew elektroniczny postępowanie elektroniczne sąd
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE