Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Więcej praw dla samozatrudnionych


Wiadomości | Prawo 2010-11-22 11:24:13

Samozatrudnieni oraz osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych zyskają lepszą ochronę swoich praw związanych z zatrudnieniem. Korzystające z ich usług firmy nie będą mogły np. dowolnie ustalać wysokość wynagrodzenia poszczególnych zleceniobiorców lub przyznawać wybranym urlopy wypoczynkowe. Zakazana zostanie bowiem dyskryminacja osób zatrudnionych na tej podstawie m. in. ze względu na wiek, płeć, wyznanie czy orientację seksualną.

Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Senat zajmie się tzw. ustawą o równym traktowaniu (ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania). To ona wprowadza rozwiązania, które mają zapewnić części pracowników lepszą ochronę.
– Dzięki objęciu zakazem dyskryminacji zleceniobiorców i samozatrudnionych więcej firm może zawierać umowy o pracę. Zawarcie umowy zlecenia nie będzie już gwarantowało firmom całkowitej swobody w kształtowaniu warunków zatrudnienia – mówi Karolina Kędziora z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Podkreśla, że obecnie zbyt często firmy nadużywają umów cywilnoprawnych, które są dla nich zdecydowanie korzystniejsze od umów o pracę. Przyznanie zleceniobiorcom nowych uprawnień może zniechęcać do zawierania umów cywilnoprawnych w sytuacji, gdy powinna być zawarta umowa o pracę lub tzw. fikcyjnego samozatrudnienia.

Łukasz Guza

Co będzie musiał zrobić zleceniobiorca, który wystąpi do sądu o odszkodowanie z tytułu nierównego traktowania ? Gdzie, w jakich przypadkach przede wszystkim będą miały zastosowanie nowe przepisy ?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 22.11.2010 (226) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: samozatrudnienie działalność praca firma
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE