Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Fiskus może stosować skargę paulińską


Wiadomości | Prawo 2010-11-22 09:50:49

Na czym polega skarga pauliańska i komu ona przysługuje?

Maciej Pochmara*:
Instytucja skargi pauliańskiej została uregulowana w kodeksie cywilnym. Celem tych przepisów jest ochrona wierzyciela przed krzywdzącym działaniem jego dłużnika, która polega na przyznaniu mu uprawnienia do zaskarżenia czynności dokonanych przez dłużnika, a w konsekwencji możliwości uznania ich przez sąd za bezskuteczne względem osoby występującej z taką skargą (wierzyciela).
Uprawnienie do wystąpienia ze skargą pauliańską przysługuje wierzycielowi, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki: nastąpi pokrzywdzenie wierzyciela, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową (np. przeniesienie własności nieruchomości na rzecz innej osoby na podstawie umowy darowizny), działanie dłużnika ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli oraz wiedza lub możliwość dowiedzenia się przez osobę trzecią, przy zachowaniu należytej staranności, że taka czynność może być dokonana z pokrzywdzeniem wierzyciela. Obowiązek udowodnienia tych okoliczności spoczywa na wierzycielu.

Czy skarga pauliańska może chronić należności publicznoprawne? Jakie konsekwencje dla podatników może powodować stosowanie skargi pauliańskiej przez organy podatkowe?

Ewa Matyszewska

*Maciej Pochmara, radca prawny LEXdirekt Widziewicz, Szepietowski Kancelaria Radców Prawnych

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: skarga paulińska fiskus podatki
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE