Kalendarz wydarzeń
Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Podatek bankowy nie zatrzyma kryzysu


Wiadomości | Finanse 2010-11-19 12:12:28

Mija właśnie rok od wybuchu kryzysu greckiego. Jak ocenia pani działania podjęte w stosunku do Grecji?

Małgorzata Zaleska*:
Kryzys grecki, podobnie jak problemy finansów publicznych w innych krajach wpisują się w drugą falę kryzysu globalnego. O ile pierwsza faza przejawiała się w ujawnianiu trudności poszczególnych instytucji finansowych, o tyle kolejny etap – prawdopodobnie trwający dłużej niż pierwszy – ukazuje trudności makroekonomiczne.
Tak jak kryzys grecki narastał latami, tak też wychodzenie z niego będzie procesem długotrwałym. Utworzenie, w związku z kryzysem greckim, Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, o wartości 750 mld euro, nie rozwiązuje niestety fundamentalnych problemów UE i strefy euro. Było to działanie doraźne, a nie systemowe. Nie uchroni nas ono przed problemami w przyszłości.

Czy działania o charakterze systemowym zostały podjęte?
Wdrażanych i dyskutowanych projektów antykryzysowych jest bardzo dużo, mówi się nawet o tzw. tsunami regulacyjnym. Wymienić należy m.in. ustanowienie nowego europejskiego nadzoru finansowego na poziomie makroostrożnościowym i mikroostrożnościowym, proponowany pakiet zarządzania kryzysowego w sektorze finansowym, czy analizowaną możliwość nałożenia dodatkowych podatków na banki.

Na czym polega zarządzanie kryzysowe w sektorze finansowym? Czy w ogóle można skutecznie zaradzić kryzysom wywołanym przez duże instytucje finansowe? Kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie dodatkowych podatków? Co powinno stanowić podstawę opodatkowania banków?

Ewa Matyszewska

*Prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 19.11.2010 (225) – str.B3

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek bankowy banki kryzys
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE