Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak przedsiębiorcy mogą korzystać z kredytu podatkowego


Porady ekspertów | Finanse 2010-11-16 12:06:42

Czy kredyt można wybrać w drugim roku ? Podatnik we wrześniu 2009 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Opodatkowany jest na ogólnych zasadach. Dopiero teraz dowiedział się, że przysługuje mu kredyt podatkowy. Czy może jeszcze z niego skorzystać?

TAK. Kredyt podatkowy to instytucja adresowana do nowych firm, tzn. przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej. Z preferencji tej można skorzystać w określonym czasie od daty rozpoczęcia prowadzenia tej działalności. Ustawodawca przewiduje tutaj dwie możliwości. Z kredytu można skorzystać w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku otwarcia firmy – pod warunkiem że w roku rozpoczęcia działalności była ona prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy. Jeżeli zatem podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej we wrześniu 2009 r., to w 2010 r. nie mógł skorzystać z kredytu podatkowego. Niespełnienie warunku prowadzenia działalności przez 10 miesięcy w pierwszym roku działalności nie zamyka jednak możliwości wykorzystania kredytu. W takiej sytuacji ustawodawca daje możliwość skorzystania z tej preferencji przez dwa lata po roku, w którym podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, czyli w opisanym przykładzie będzie to 2011 rok.
Warto podkreślić, że jeżeli podatnik spełnia warunek do wykorzystania kredytu w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku otwarcia firmy, nie oznacza, że musi właśnie w tym roku skorzystać z preferencji. Może zrobić to rok później – decyzja należy do podatnika. Kredyt podatkowy zawsze przysługuje tylko w jednym roku podatkowym.

Podstawa prawna Art. 44 ust. 7a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Czy kredyt podatkowy jest oprocentowany? Czy druga firma pozbawia korzyści w PIT?
Czy preferencja dotyczy również ryczałtowców ? Czy kredyt podatkowy wykazuje się w PIT ? Czy przychód wpływa na kredyt podatkowy ? Czy można stracić prawo do kredytu ?

Magdalena Majkowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 16.11.2010 (222) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kredyt kredyt podatkowy dofinansowanie działalności działalność gospodarcza
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE