Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy zaoszczędzą na e-fakturach


Wiadomości | Księgowość 2010-11-16 12:01:58

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian do rozporządzenia ministra finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Jakie znaczenie mają propozycje resortu?

Hanna Kozłowska*:
Projekt wprowadza fundamentalne zmiany ułatwiające działalność przedsiębiorców, gdyż ukierunkowane są na upowszechnienie elektronicznego obrotu fakturami i ograniczenie wydatków ponoszonych na czynności administracyjne. Warto więc już rezygnować z drogich najmów miejsca pod przechowywanie np. faktur sprzedaży czy rezygnować z drogich opłat pocztowych za wysyłki faktur.

Jakie pozytywne zmiany zostaną wprowadzone?
Od 2011 roku faktury będą mogły być przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem zapewnienia autentyczności ich pochodzenia i integralności treści. Przez autentyczność należy rozumieć pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury. Przez integralność zaś to, że nie dokonano zmian żadnych danych, które powinna zawierać faktura. W praktyce będzie to oznaczać, że możliwe będzie uwzględnienie dokumentów przesyłanych w sposób elektroniczny (np. e-mailem) np. w formacie PDF i dokonywanie odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur.


Czy obecnie takiej możliwości nie ma? Nowe przepisy przewidują możliwość przechowywania faktur w dowolnej formie - co to oznacza? Dlaczego przedsiębiorcy mają powód do zadowolenia?

Ewa Matyszewska

*Hanna Kozłowska, biegły rewident, doradca podatkowy w KDA spółce doradztwa podatkowego w Poznaniu

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 16.11.2010 (222) – str.B3

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: faktury e-faktury vat faktury elektroniczne
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE