Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jakie koszty można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym


Wiadomości | Finanse 2010-11-15 09:08:07

W rocznym zeznaniu podatkowym trzeba wykazać wszystkie osiągnięte w danym roku przychody. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekroczą sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Wysokość kosztów, które pomniejszą przychód u danego podatnika, będzie zależała od rodzaju uzyskiwanych przez niego przychodów. Przykładowo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą w PIT uwzględnić tzw. pracownicze koszty uzyskania przychodów. Przysługują one w wysokości ustawowych limitów uzależnionych od tego, czy pracownik był zatrudniony w jednej firmie, czy więcej oraz czy dojeżdżał do pracy.
W pewnych przypadkach podatnicy mogą w swoim rozliczeniu uwzględnić też wydatki faktycznie poniesione w danym roku podatkowym. Będzie to opłacalne zwłaszcza dla podatników, których roczne koszty np. na dojazdy do pracy znacznie przekraczają limity wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ewa Konderak

Ile wynoszą zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej ? Jak dokumentować wydatki ? Kiedy podatnicy w zeznaniu podatkowym mogą uwzględnić procentowe koszty uzyskania przychodów ?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 12.11.2010 (220) – str.B14

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatki przychody prawo
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE