Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Fiskus wymusza konta


Wiadomości | Prawo 2010-11-08 08:47:05

Wiele zagranicznych firm, które robią interesy w Polsce rejestruje się w naszym kraju dla celów VAT. Okazuje się jednak, że mają kłopoty z odzyskaniem należnej im różnicy podatku, bo mają konta bankowe tylko w swoim macierzystym kraju. Fiskus nie chce zwracać podatku na zagraniczne konta, bo polskie przepisy przewidują zwrot tylko na konto w polskim banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK).

Zgodnie z ustawą o VAT zwrot różnicy pomiędzy kwotą podatku naliczonego a kwotą podatku należnego następuje na rachunek bankowy podatnika. Dotyczy to podmiotów zarejestrowanych dla celów VAT, zarówno firm polskich jak i zagranicznych. I nie byłoby problemu, gdyby nie słowniczkowa definicja rachunku bankowego przewidziana w ustawie o VAT. Wynika z niej, że rachunkiem bankowym jest rachunek w banku lub SKOK posiadającym siedzibę na terytorium Polski.
– Z literalnej wykładni tej regulacji wynika, że zarejestrowany w Polsce podatnik VAT mający siedzibę za granicą zmuszony jest posiadać rachunek w polskiej instytucji bankowej – mówi Łukasz Kupiec z KPMG.
I fiskus trzyma się tego literalnego brzmienia przepisu i nie chce zwracać nadwyżki VAT na konta zagraniczne. Jednak jest spora ilość firm z siedzibą w innym kraju unijnym, które choć są zarejestrowane dla celów VAT w Polsce, nie mają u nas konta. Konta firmowe mają założone w bankach we własnych krajach.

W jaki sposób organ podatkowy może zwrócić VAT na konto zagraniczne dla tzw. nierezydentów, czyli firm, które nie są zarejestrowane w Polsce dla celów tego podatku ?
Jakie są szanse na zmianę stanowiska organów podatkowych, co do zwrotu VAT na konta zagraniczne? Co powinny zrobić zainteresowane firmy zagraniczne ?

Aleksandra Tarka

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 8.11.2010 (217) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: fiskus urząd skarbowy vat rejestracja firmy
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE