Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak przyjąć i podzielić spadek


Wiadomości | Prawo 2010-11-05 08:36:22

Każdy, kto otrzyma spadek, musi podjąć decyzję o jego przyjęciu lub odrzuceniu. Choć spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy, to jednak nabycie to nie jest pełne. Przykładowo ktoś, kto nie podjął jeszcze decyzji w sprawie spadku, nie może zbyć spadku ani udziału w spadku, nie może także otrzymać w sądzie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Aby dziedziczyć po kimś majątek, spadkobierca powinien złożyć w terminie sześciu miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule swego powołania do spadku oświadczenie o odrzuceniu spadku lub o jego przyjęciu. Ustalając początek tego terminu, należy wziąć pod uwagę moment, gdy ktoś dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Jednak to nie wystarczy. w przypadku dziedziczenia testamentowego termin ten liczy się od momentu dowiedzenia się o istnieniu testamentu, który przewiduje korzystną dla spadkobiercy treść. Natomiast przy dziedziczeniu z ustawy konieczne jest też ustalenie, od kiedy spadkobierca miał świadomość, że łączy go ze spadkodawcą więź rodzinna, stanowiąca podstawę do dziedziczenia ustawowego. Czasem początkiem tego terminu będzie więc orzeczenie dotyczące ustalenia pochodzenia dziecka. Niekiedy moment ten należy liczyć od chwili stwierdzenia nieważności testamentu, które powoduje, że dochodzi do dziedziczenia ustawowego.

Kto może złożyć oświadczenie w kwestii przyjęcia lub odrzucenia spadku ? Kiedy oświadczenie jest uznawane za nieważne ? Czy zawsze trzeba mieć postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia wydane przez notariusza? Czy notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia zarówno ustawowego, jak i testamentowego? W jaki sposób spadkobiercy mogą podzielić spadek ?

Ewa Ivanova

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 5.11.2010 (216) – str.B14

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: spadek majątek testament
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE