Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Fiskus: firma rozlicza zyski kapitałowe odrębnie


Wiadomości | Finanse 2010-11-04 12:15:37

Odsetki z rachunków bankowych oraz zyski z inwestycji giełdowych, traktowane są jako przychody z kapitałów pieniężnych, rozliczane w odrębny sposób. Taki sposób rozliczenia wynika z ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Wyjątkiem od tej zasady jest zakwalifikowanie tych przychodów do pozarolniczej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy środki pieniężne są związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Problem polega na interpretacji tego pojęcia.

Wątpliwości, kiedy odsetki od lokat są przychodem z kapitałów pieniężnych, a kiedy są przychodem z działalności gospodarczej, powstają, gdyż często majątek związany z działalnością gospodarczą nie jest wystarczająco oddzielony od majątku prywatnego przedsiębiorcy. Przepisy nie zakazują dofinansowania działalności gospodarczej w takiej formie.
– Możliwe jest więc wpłacenie środków pochodzących z majątku prywatnego na lokatę założoną dla gromadzenia środków z działalności gospodarczej – stwierdza Mikołaj Jabłoński, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Skoczyński Wachowiak Strykowski.

Przemysław Molik

Czy przepisy nakazują obligatoryjnie zakładanie odrębnego rachunku firmowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą ? Jak pojęcia „w wykonywaniu działalności gospodarczej” i „prowadzenia działalności gospodarczej” interpretują eksperci ? Na jakiej podstawie organy podatkowe mogą twierdzić, że odsetki z lokat lub zbycie papierów wartościowych nie są czynnościami prowadzonymi w ramach działalności gospodarczej ?
 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: działalność firma odsetki zyski kapitałowe
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE