Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak korzystać z ulgi prorodzinnej


Porady ekspertów | Finanse 2010-10-27 08:56:32

Czy odliczenie zależy od wieku dziecka ? Studiująca córka we wrześniu 2010 r. ukończyła 25 lat. Czy rodzice mają prawo do ulgi?

TAK. Rodzice mogą odliczyć ulgę prorodzinną, ale tylko za 9 miesięcy od stycznia do września. We wrześniu córka ukończyła 25 lat, a jednym z warunków odliczenia na dziecko pełnoletnie jest wiek – ulga przysługuje na dzieci do ukończenia 25 lat. Za miesiąc wrzesień ulga jeszcze się należy, ale za pozostałe miesiące roku nie. W konsekwencji rodzice odliczą w zeznaniu podatkowym 834,03 zł.
Podstawa prawna Art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Czy przerwa w nauce zmniejsza odliczenie?

Córka podatników w styczniu przerwała studia na krajowej uczelni i od marca podjęła studia zagraniczne. Czy można odliczyć część ulgi w zeznaniu rocznym?
TAK. Jeżeli córka nie ma ukończonych 25 lat, to będzie objęta ulgą, przy czym rodzice nie będą mogli skorzystać z odliczenia za cały rok, a tylko za te miesiące, w których córka się uczyła. Trzeba pamiętać, że na potrzeby odliczenia ulgi honorowane są zarówno studia na uczelniach polskich, jak i zagranicznych, pod warunkiem, że jest to placówka, o której mowa w przepisach regulujących szkolnictwo wyższe w danym państwie. Rodzice będą mogli odliczyć ulgę w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc, w którym córka się uczyła, tj. za styczeń i marzec – grudzień, czyli za 11 miesięcy, w wysokości 1019,37 zł.
Podstawa prawna Art. 6 ust. 4 pkt 3, art. 27f ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Czy rodzic straci ulgę na niepełnosprawne dziecko ? Czy dochody dziecka wyłączają ulgę ? Czy dochody z giełdy wliczać do limitu ? Czy ulga przysługuje na wnuka ? Czy praca na etacie uprawnia do ulgi ? Czy rozwodnik uwzględnia ulgę prorodzinną ?

Magdalena Majkowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 27.10.2010 (210) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: ulga prorodzinna studia szkolnictwo wyższe
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE