Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak rozliczyć darowizny dla szkół?


Porady ekspertów | Księgowość 2010-10-21 09:38:13

Przedsiębiorcy będący zarówno osobami fizycznymi jak i osobami prawnymi mogą pomniejszyć dochód o wartość przekazanej darowizny na cele pożytku publicznego, ale tylko ściśle określonej grupie podmiotów. Kwestia odliczenia od dochodu wartości darowizny przekazanej dla szkoły czy placówki oświatowej uzależnione jest od statusu prawnego obdarowanej szkoły, w szczególności czy jest ona finansowana ze środków publicznych.

O statusie organizacyjno prawnym szkół stanowią przepisy ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z tą ustawą szkoła (w tym przedszkole) i placówka (placówki oświatowo-wychowawcze) może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

Szkoła i placówka co do zasady może być zakładana i prowadzona przez: jednostkę samorządu terytorialnego; inną osobę prawną; osobę fizyczną.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić jedynie szkoły i placówki publiczne. Przedszkola, szkoły i placówki publiczne zakładane i prowadzone przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego są jednostkami lub zakładami budżetowymi. Jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe zgodnie z ustawą o finansach publicznych należą do sektora finansów publicznych.

Dlaczego darowizna przekazana publicznym szkołom nie korzysta z prawa do odliczenia? Pod jakim warunkiem darowizny na rzecz szkół niepublicznych spełniających warunki ustawowe mogą być odliczane? Kiedy w kwocie darowizny uwzględnia się należny VAT? O jakich dokumentach powinni pamiętać przekazujący darowiznę?

Przemysław Molik

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 21.10.2010 (206) – str.B14

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: darowizna firma przedszkole szkoła rozliczenie podatek
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE