Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Będzie zamieszanie z VAT


Wiadomości | Księgowość 2010-10-18 09:35:40

Ministerstwo Finansów przygotowało kilkadziesiąt zmian w ustawie o VAT. Są one rozrzucone po kilku projektach. Czy podatnicy nie pogubią się, które zmiany wprowadza jaki projekt i kiedy on wchodzi w życie?

Maciej Grabowski*:
Projektów zmian w ustawie o VAT jest rzeczywiście kilka. Trzy z nich są na etapie prac rządowych. Jeden jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, a ustawa wprowadzająca nowe PKWiU do systemu VAT jest już w Senacie.

Nie można było tego ująć w jednym projekcie?
Niestety nie. Marszałek Sejmu miał wątpliwości czy może procedować nad projektem o PKWiU i ustawa musiała poczekać ok. 4 miesięcy. Sądziliśmy, że uda się ją uchwalić do połowy roku, ale jeszcze jest przedmiotem prac Senatu.
Z kolei podwyżka stawek VAT znalazła się dlatego w ustawie okołobudżetowej, bo ma ona bezpośredni związek z wpływami budżetowymi w roku 2011.

Ze stawkami było największe zamieszanie. Najpierw dostaliśmy projekt zmian w ustawie o VAT, a potem zmiana stawek znalazła się w ustawie okołobudżetowej.
Rzeczywiście ostatecznie zdecydowaliśmy się zamieścić zmiany dotyczące zmian stawek w ustawie okołobudżetowej. Dobrą stroną tej zmiany był dłuższy okres przesyłania uwag.

Czy można się spodziewać, że te wszystkie zmiany wejdą w życie mniej więcej w jednym czasie? Czy MF będzie dążyło do tego, aby ograniczenia w odliczaniu VAT od aut i paliwa obowiązywały od 1 stycznia? Jest już gotowy projekt zmian w rozporządzeniu o e-fakturach, podatnicy będą mogli w końcu przesyłać sobie te dokumenty mailem - kiedy te przepisy wejdą w życie? Czy jest szansa, aby przepisy o e-fakturach miały zastosowanie z mocą wsteczną, np. od 1 stycznia 2010 r.?

Ewa Matyszewska, Marek Kutarba

*Maciej Grabowski, wiceminister finansów

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 18.10.2010 (203) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: vat prawo podatki
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE