Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nie ma protokołu z warunkiem


Wiadomości | Księgowość 2010-10-15 09:01:56

W jednej z warszawskich firm urząd skarbowy zakończył kontrolę. Podatnik otrzymał protokół kończący czynności fiskusa. Jednak znalazł w nim adnotację następującej treści: protokół może ulec zmianie, jeśli zakończona kontrola krzyżowa wykaże nieprawidłowości. Dlaczego urząd przysyła mi protokół warunkowy zamiast ostatecznego po zakończeniu sprawdzania moich kontrahentów dziwi się pan Krzysztof w liście do naszej redakcji. Zdaniem ekspertów przepisy podatkowe nie przewidują możliwości wystawiania protokołów warunkowych. Fiskus, łamiąc prawo, gra na zwłokę.

Nowa praktyka urzędów skarbowych wzbudza wiele wątpliwości. Katarzyna Sala, prawnik w Auxilium, zauważa, że opisane postępowanie urzędów skarbowych budzi zaniepokojenie z uwagi na to, że kontrola krzyżowa jest czynnością sprawdzającą o charakterze pomocniczym, której wyniki stanowią dowód w ramach toczącej się kontroli podatkowej.

Kontrola krzyżowa jest przeprowadzana na podstawie i w ramach toczącej się kontroli podatkowej, a jej podstawowym celem jest sprawdzenie zgodności dokumentów podatnika, u którego toczy się kontrola podatkowa, z dokumentami jego kontrahentów.

Kontrola krzyżowa powinna się zakończyć nie później niż w dniu zakończenia kontroli podatkowej. Kontrola podatkowa zostaje bowiem zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli – dodaje Katarzyna Sala.

Dlaczego protokoły z kontroli krzyżowych pozyskane po zakończeniu kontroli podatkowej nie stanowią dowodu w postępowaniu? Co daje podatnikowi możliwość skorzystania w określonym terminie z uprawnień do złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień, a także z możliwości złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji? Czym skutkuje wydanie protokołu warunkowego z kontroli podatkowej? Czy w obecnych przepisach brakuje rozwiązania, które mogłoby przeciwdziałać tej praktyce?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.10.2010 (202) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kontrola kontrola krzyżowa fiskus protokół zakończenie kontroli
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE