Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak rozliczyć wydatki na rzecz udziałowców


Porady ekspertów | Księgowość 2010-10-15 08:54:15

Spółki kapitałowe oraz spółdzielnie będące osobami prawnymi w trakcie swojej działalności ponoszą wiele wydatków związanych nie tylko bieżącą działalnością w danej branży, ale również z pewnymi świadczeniami na rzecz swoich udziałowców czy członków. Takie wydatki mają szczególne znaczenie w przypadku małych podmiotów, w których kapitał podzielony jest między niewielką liczbę podmiotów. Inną kwestią są również wydatki na rzecz członków władz spółki organów zarządzających oraz nadzorczych. Przepisy podatkowe przewidują pewne ograniczenia w możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów spółki różnych wydatków.

Z kosztów uzyskania przychodów wyłączone są przede wszystkim wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów.

O wyłączeniu z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT decyduje przede wszystkim to, czy udziałowiec jest pracownikiem tej osoby prawnej.

Jeśli więc udziałowiec jest pracownikiem spółki, to w takiej sytuacji spółka poniesiony wydatek może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Przez jednostronne świadczenie spółki na rzecz jej udziałowca (akcjonariusza) czy członka spółdzielni należy rozumieć takie świadczenie, któremu nie odpowiada wzajemne świadczenie tego udziałowca czy członka na rzecz spółki lub spółdzielni. Za jednostronne świadczenia uznać można np. wynajem albo użyczenie samochodu lub mieszkania czy też koszty wypoczynku.

Co jest istotne w przypadku ujmowania w kosztach podatkowych jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców? Kiedy kosztem uzyskania przychodów będą też wydatki na świadczenia rzeczowe dla członków zarządu (zakwaterowanie, samochód, ubezpieczenie itp.)? Dlaczego premie wypłacane udziałowcom nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu?

Przemysław Molik

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.10.2010 (202) – str.B14

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek CIT spółka udziałowiec dywidenda wypłata
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE