Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Będą dodatkowe urlopy dla matek


Wiadomości | Kadry 2010-10-15 08:47:22

Eurodeputowani chcą przyznać więcej uprawnień kobietom w ciąży oraz pracującym matkom. Na rozpoczynającym się w poniedziałek posiedzeniu Parlamentu Europejskiego zdecydują o nowelizacji dyrektywy 92/85/EWG w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły, i pracownic karmiących piersią.

Jeśli europarlamentarzyści poprą komisyjne poprawki do projektu zmian, kobiety matki powracające do pracy po urlopie macierzyńskim mogą zyskać m.in. lepszą ochronę przed zwolnieniem oraz dłuższe przerwy na karmienie. Będzie im też przysługiwał dodatkowy urlop macierzyński w razie przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka niepełnosprawnego.

W razie znowelizowania dyrektywy Polska będzie musiała dostosować krajowe przepisy do prawa unijnego. Oznacza to, że konieczne będzie wprowadzenie przepisów, które chronią kobiety przed zwolnieniem przez pół roku po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

Nie będzie to jednak pełna gwarancja zatrudnienia. Pracodawcy będą musieli po prostu uzasadnić pisemnie rozwiązanie umowy w tym czasie bez względu na rodzaj umowy łączącej pracownicę z pracodawcą – mówi Danuta Wojdat, pełnomocnik ds. kobiet w NSSZ „Solidarność”.

Podkreśla, że otrzymuje obecnie wiele sygnałów od pracownic, że po ich powrocie pracodawcy szybko znajdują pretekst do zwolnienia. Zmiana przepisów może im to utrudnić.

Czy przyznanie zbyt wielu uprawnień pracowniczych może działać na niekorzyść matek w Polsce? Jakie zmiany są proponowane dla kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas próbny nieprzekraczający miesiąca oraz na zastępstwo? Kto będzie mógł skorzystać z wprowadzonych dodatkowych urlopów macierzyńskich?

Łukasz Guza

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.10.2010 (202) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: urlop matka macieżyństwo ciąża praca
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE