Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy już muszą planować zakup kas


Porady ekspertów | Prawo 2010-10-12 10:05:04

Rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. Jednak podatnicy, którzy do tej pory korzystali ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas i na mocy nowej regulacji utracili to prawo, co do zasady rozpoczną obowiązkowe korzystanie z kas rejestrujących od 1 maja 2011 r. Czy to prawda?

Hanna Kozłowska*:
Tak. Do ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zobowiązani zostali wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Jednocześnie minister finansów może zwolnić z tego obowiązku, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności, w drodze rozporządzenia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa. Aktualny zakres zwolnień od ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych został wyznaczony rozporządzeniem z 23 grudnia 2009 r. Rozporządzenie z 26 lipca 2010 r. stanowi zatem kontynuację przyznawania przez ustawodawcę możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia kasy rejestrującej – pewnym określonym w rozporządzeniu kategoriom podatników.

Przypomnijmy, kto nadal będzie korzystał ze zwolnienia w przyszłym roku?
Niektóre usługi dotyczące rolnictwa; niektóre usługi komunalne i sieciowe (np. w zakresie dostaw energii, gazu, usługi telekomunikacyjne); komunikacja miejska oraz przewozy świadczone pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta; usługi pocztowe i kurierskie; usługi finansowe i ubezpieczeniowe; usługi w zakresie edukacji; usługi notariuszy ewidencjonowane w tzw. repertoriach A i P; niektóre inne usługi (np. wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi – których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturami, czy też dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników).

Rozporządzenie zachowuje dotychczasowe zwolnienie z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas dla podatników o małych obrotach (40 tys. zł) - czy jakieś czynności przedsiębiorców nie będą objęte tym limitem? Od maja przyszłego roku ok. 150 tys. podatników będzie musiało kupić kasy – czy obowiązek ten dotknie też niektórych przedsiębiorców rozliczających się na zasadach karty podatkowej?

*Hanna Kozłowska, ekspert w KDA Kancelarii Doradców i Audytorów Spółce Doradztwa Podatkowego

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 12.10.2010 (199) – str.B3

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

 

 

Tagi: kasy fiskalne podatki
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE