Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Które świadczenia od firmy podlegają PIT


Porady ekspertów | Finanse 2010-10-11 13:51:56

Czy świadczenie musi być tylko otrzymane ? Firma podatniczki rozważa wykupienie dla wszystkich pracowników abonamentów medycznych. Podatniczka nie wie jednak czy korzystać z takiej oferty. Czy tylko faktyczne otrzymanie abonamentu od szefa spowoduje powstanie u niej przychodu do opodatkowania?

Nie. Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Źródłem przychodów jest m.in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z definicji przychodów pracownika wynika, że ustawodawca zaliczył do niej nie tylko otrzymane pieniądze, ale i świadczenia, które przybrały postać rzeczy, wykonywania usług, bądź udostępniania rzeczy lub praw.
Tak szerokie zdefiniowanie pojęcia przychodu pracownika wskazuje, że w każdym przypadku, w którym uzyska on realną korzyść, będzie to rodzić obowiązek zwiększenia jego przychodu, z wyjątkiem świadczeń określonych w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna Art. 10, 11, 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Czy wartość niewykorzystanego karnetu sportowego od pracodawcy zwiększy przychód? Czy sama możliwość dostępu do imprezy firmowej (jedzenie i zabawy zespołowe) spowoduje, że jej wartość zwiększy zarobki pracownika? Czy otrzymanie auta firmowego wiąże się z powstaniem przychodu po stronie pracownika z niego korzystającego? Czy wartość polisy ubezpieczenia na życie dla podwładnych wykupionego przez przedsiębiorcę będzie on musiał dopisać do przychodów każdego pracownika ? Czy pakiet medyczny zawsze będzie stanowił przychód pracownika?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 11.10.2010 (198) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: pit świadczenia abonament medyczny
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE