Kalendarz wydarzeń
Maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Forum CSLF po raz pierwszy w Polsce


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-10-11 13:44:34

Dla polskiej gospodarki opartej na węglu, niezwykle ważny jest rozwój technologii umożliwiających wykorzystanie tego surowca przy jednoczesnym ograniczeniu jego negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki wysiłkowi naukowców i przemysłu oraz wsparciu partnerów zagranicznych nasz kraj ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie powiedział wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak na konferencji Carbon Sequestration Leadership Forum (CSLF) 7 października 2010 r. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak poinformował, że zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), węgiel będzie nadal odgrywał dominującą rolę w produkcji energii. - Według szacunków specjalistów, w 2030 r. będziemy z niego pozyskiwać ok. 44 proc. energii elektrycznej na skale światową – zauważył. Podkreślił ponadto, że wystarczalność światowych zasobów surowcowych wynosi odpowiednio ok. 200 lat dla węgla kamiennego oraz ok. 300 lat dla brunatnego.

Nawiązując do założeń Polityki energetycznej Polski do 2030 r., wiceszef rządu wskazał na zapisy mające ograniczyć negatywne oddziaływanie energetyki na środowisko, m.in. poprzez wsparcie rozwoju Czystych Technologii Węglowych (CTW), w tym technik gazyfikacji oraz wychwytu i geologicznego składowania dwutlenku węgla (CCS). - W tym celu Ministerstwo Gospodarki prowadzi działania promocyjne dla projektów demonstracyjnych CCS, m.in. w Elektrowni Bełchatów oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn S.A.- powiedział.
 

Zdaniem wicepremiera Pawlaka na uwagę zasługują również prace prowadzone przez polskie instytucje naukowe. Wśród liderów wymienił Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, które przystąpiły do realizacji Centrum Czystych Technologii Węglowych na Śląsku. - Celem budowy Centrum jest stworzenie w Polsce wiodącego w UE ośrodka badawczego oraz rozwój know - how dla komercjalizacji innowacyjnych CTW – podsumował.
Podczas konferencji prasowej przedstawiciel Forum Victor Der przybliżył podstawowe priorytety działalności CSLF. Jak zaznaczył, zadaniem Carbon Sequestration Leadership Forum jest promowanie rozwoju niskokosztowych technologii wychwytu dwutlenku węgla oraz jego bezpiecznego i długoterminowego magazynowania. – Nasza organizacja obejmuje 24 kraje, które wspólnie odpowiadają za emisję 75 proc. dwutlenku węgla na świecie - dodał.
Wicepremier Waldemar Pawlak wręczył ponadto nagrody laureatom CSLF Recognition Awards, które przyznawane są najlepszym projektom z zakresu komercyjnego wdrożenia technologii CCS na skale światową.

***

Współorganizatorem i koordynatorem konferencji CSLF jest Ministerstwo Gospodarki, przy współpracy z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. oraz Polskiej Platformy Czystych Technologii Węglowych.
 

Tagi: węgiel energia czyste technologie
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE