Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Fiskus odlicza dni kontroli


Wiadomości | Finanse 2010-10-08 09:01:55

Kontrole skarbowe i podatkowe są rozciągane maksymalnie w czasie. Urzędnicy nie liczą się z terminami wyznaczonymi w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Takie informacje mamy od doradców podatkowych reprezentujących podatników.

– Do długości przeprowadzanych kontroli urzędnicy liczą poszczególne dni, a nie jej ciągłość. Przykładowo przychodzą na jeden dzień, a potem dopiero za tydzień znów na dzień. Potrafią też wliczać po połowie dnia do czasu kontroli – wyjaśnia nam pan Andrzej, przedsiębiorca z Warszawy.
Zdaniem ekspertów takie działania organów podatkowych są bezprawne. Podatnik niestety poza wniesieniem sprzeciwu ma niewiele środków obrony.

Czas trwania kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekroczyć, z pewnymi wyjątkami, od 12 do 48 dni roboczych w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Marcin Kaczanowicz, asystent podatkowy w Independent Tax Advisers, zwraca uwagę, że gdy ustalony zgodnie z przepisami czas zostanie przekroczony, podatnikowi przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec podejmowania i wykonywania czynności kontrolnych.

Ewa Matyszewska

Kiedy regulacje dotyczące terminów przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nie mają zastosowania w postępowaniu wszczętym przez urzędy kontroli skarbowej ? W jakiej sytuacji czasu przerwy nie wlicza się do okresu trwania kontroli ? Jakie są skutki prawne niezakończenia kontroli przedsiębiorcy w terminie? Jakie sposoby obrony ma przedsiębiorca przed zbyt długimi kontrolami ?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 8.10.2010 (197) – str. B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: fiskus kontrole urząd skarbowy kontrole podatkowe
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE