Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Poczta Polska straci monopol


Wiadomości | Prawo 2010-10-06 08:39:43

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt założeń do nowej ustawy Prawo pocztowe. Zakłada on, że konsumenci będą mogli skorzystać z prostych i mało kosztownych procedur reklamacyjnych, z odszkodowaniem za nieterminowe dostarczenie przesyłki włącznie.

Na wykonywanie działalności pocztowej nie będzie trzeba mieć już zezwolenia. Wystarczy wpis w rejestrze operatorów pocztowych. Znikną również ograniczenia w prowadzeniu działalności pocztowej dla prywatnych firm.

– Liberalizacja rynku oznacza dla nas nie tylko dostęp do rynku przesyłek pocztowych o wadze poniżej 50 gram, ale też możliwość korzystania z infrastruktury operatora narodowego – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost, prywatnego operatora pocztowego.
Poczta udostępni bowiem swoje placówki, infrastrukturę i centra logistyczne odpłatnie na rzecz prywatnych firm.

Nowa ustawa ma dostosować polskie prawo do przepisów III dyrektywy pocztowej, która w większości państw członkowskich zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r. W Polsce całkowicie otwarcie rynku usług pocztowych nastąpi dopiero w 2013 roku, gdyż nasz kraj skorzystał z możliwości opóźnienia wdrożenia dyrektywy pocztowej. Do tego czasu utrzymane zostaną najważniejsze, z punktu widzenia operatorów niepublicznych, ograniczenia.


Co jest podstawowym zarzutem w stosunku do obowiązującego prawa pocztowego ? Na jakich zasadach nowe przepisy ujednolicą procedury reklamacji wszystkich usług pocztowych? W jaki sposób będzie wyłaniany tzw. powszechny operator pocztowy, z uprawnieniami do świadczenia usług pocztowych na terenie całego kraju ? Kto będzie ustalał dopuszczalne pułapy zmian cen poszczególnych powszechnych usług pocztowych świadczonych przez operatora wyznaczonego w danym okresie ?

Daria Stojak, Ewelina Stępień

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 6.10.2010 (195) – str.B10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: poczta polska monopol wysyłka listów
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE