Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowa ustawa uderzy w niepełnosprawnych


Wiadomości | Kadry 2010-10-05 11:26:12

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji. który ma uratować przed niewypłacalnością Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zakłada m.in. ograniczenie dopłat do pensji niepełnosprawnych i likwidację ulg dla zakładów pracy chronionej. Jakie skutki to spowoduje?

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej:
Tegoroczny projekt nowelizacji ustawy jest wyjątkowo szkodliwy i to zarówno dla niepełnosprawnych, jak i dla pracodawców. Podważa on podstawową zasadę polskiego modelu rehabilitacji, zgodnie z którą pracodawcy wpłacają kary za niezatrudnianie osób niepełnosprawnych, a ci, którzy dają im pracę, otrzymują te środki w postaci dotacji. Dramatyczne cięcia środków wspierających zatrudnianie oraz zwiększenie obciążenia pracodawców, prowadzi do całkowitego przeniesienia finansowania systemu na firmy.

Bez zmian może jednak po prostu zabraknąć środków na rehabilitację zawodową i społeczną.
Problem z niewypłacalnością PFRON polega na tym, że w ostatnich latach radykalnie stopniały bieżące nadwyżki wpłat od pracodawców nad wydatkami. Zmniejszanie się tych nadwyżek doprowadziło do ograniczenia wydatków PFRON w latach 2009 i 2010 na samorządy i organizacje pozarządowe, zagrażając realizacji ich zadań w przyszłości. Państwa na ich finansowanie po prostu nie stać. Zdaniem posłów wnioskodawców najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji będzie więc ograniczenie pomocy dla pracodawców osób niepełnosprawnych. Nadal mają oni płacić kary, tyle że jeszcze większa część tych pieniędzy ma iść na inne cele niż aktywizacja zatrudnienia. Szkopuł polega na tym, że osoby niepełnosprawne przygotowane przez organizacje pozarządowe do pracy muszą ją gdzieś znaleźć. Tylko kto ich po tych projektowanych zmianach zatrudni?

Czy projekt prowadzi do konfliktu o pieniądze między pracodawcami i organizacjami pozarządowymi? Czy zmiany w ustawie o rehabilitacji wpłyną na liczbę zatrudnionych niepełnosprawnych? Co rząd powinien zaproponować pracodawcom? Jeśli rząd nie powinien oszczędzać na pomocy dla firm, to jak ma zapewnić płynność finansową PFRON?

Łukasz Guza

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 5.10.2010 (194) – str.B7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: pracownik praca niepełnosprawny PFRON pieniądze finansowanie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE